Prymas Polski w Wigilię Paschalną: ta święta noc przynosi nam dar nowego życia

Prymas Polski w Wigilię Paschalną: ta święta noc przynosi nam dar nowego życia
(fot. PAP/Marek Zakrzewski)
2 lata temu
KAI / ml

"Nasza wiara rodzi się w Wielką Noc! W Wielką Noc rodzi się życie, które nie skończy się pod cmentarnym nagrobkiem, ale będzie wieczne!" - mówił podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w katedrze gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Zmartwychwstanie Jezusa zmienia perspektywę, wraz z nim wszystko staje się nowe -podkreślił w homilii metropolita gnieźnieński dodając, że dopiero teraz we właściwym świetle widzimy i rozumiemy to, co przeżyliśmy w minionych dniach idąc z Jezusem z Wieczernika na Golgotę. Dopiero teraz, w świetle zmartwychwstania możemy odczytać prawdziwy sens cierpienia i męki. Bo krzyż - przypomniał Prymas - choć konieczny, nie był celem. Celem jest zmartwychwstanie i życie!

"Ta święta noc przynosi nam więc dar nowego życia. Mówi o nowości, w jaką wprowadza nas nasz Pan zmartwychwstały. I jest dla nas wszystkich nie tylko przypomnieniem, ale także szczególnym wezwaniem do nowego życia" - podkreślił abp Polak wskazując na przykład kobiet, które o poranku pobiegły do grobu Jezusa i zastały go pustym. Odsunięty kamień napełnił je przerażeniem, ale wszystko, co później usłyszały, przemieniło ich życie. Prawda o zmartwychwstaniu Jezusa usunęła z ich serc lęk i niepokój. I waszych sercach - stwierdził Prymas - wciąż jest tak wiele różnych lęków i niepokojów.

"Niektóre, jak widzimy, ujawniają się z całą swą siłą i ostrością na zewnątrz. Budzą niepokój, a nawet przerażenie innych. Wiele w nich agresji i wiele upominania się o samych siebie" - mówił.

"Inne skrzętnie skrywamy na dnie naszych serc - kontynuował. - Nie manifestujemy ich z taką łatwością. Są w nas skryte, choć przez to niemniej bolesne. Wszystkie jednak, tak niekiedy silne, że po prostu wewnętrznie nas paraliżują, powodując, że uciekamy przed odpowiedzialnością, przed codziennymi wyborami, przed zaangażowaniem, przed podejmowaniem konkretnych działań, przed życiem zgodnym z Chrystusową Ewangelią".

"Zmartwychwstały - mówił Prymas - pragnie nas od tych lęków uwalniać. Czyni nas ufnymi i odważnymi. W Nim jest siła i moc do nowego życia, do otwarcia bez obaw naszych serc i umysłów, i do głoszenia innym, że Pan zmartwychwstał" - mówił abp Polak dodając, że i my, jak kobiety, wezwani jesteśmy, aby tę radosną prawdę zanieść innym.

Eucharystię wspólnie z Prymasem Polski celebrowali: bp Krzysztof Wętkowski, abp senior Henryk Muszyński, proboszcz katedry ks. kan. Jan Kasprowicz i gnieźnieńscy duchowni z kanclerzem gnieźnieńskiej Kurii ks. kan. Zbigniewem Przybylskim i rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego ks. Przemysławem Kwiatkowskim.

W czasie całej liturgii śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka. We wspólnej modlitwie uczestniczył także pastor Justus Werdin, pomysłodawca i inicjator corocznej Ekumenicznej Pielgrzymki Niemców i Polaków szlakiem Ottona III.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Prymas Polski w Wigilię Paschalną: ta święta noc przynosi nam dar nowego życia
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Prymas Polski w Wigilię Paschalną: ta święta noc przynosi nam dar nowego życia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.