Prymas: przeżywający kryzysy mogą znaleźć odrodzenie w świadectwie pielgrzymów

Prymas: przeżywający kryzysy mogą znaleźć odrodzenie w świadectwie pielgrzymów
fot. EpiskopatNews / Flickr / CC BY-NC-SA 2.0
PAP / pk

"Myślę, że ci, którzy przeżywają dzisiaj różne kryzysy, są zgorszeni, zawiedzeni Kościołem, ale też przeżywają osobiste problemy, w tym świadectwie wiary pielgrzymów, mogą znaleźć odrodzenie" - mówił w czwartek na Jasnej Górze prymas Polski abp Wojciech Polak, witając w częstochowskim sanktuarium pątników z archidiecezji gnieźnieńskiej.

Po ubiegłorocznej przerwie, kiedy zamiast grup pielgrzymkowych archidiecezji na pieszy szlak wyruszyła w sztafecie jedynie ich reprezentacja, tegoroczna wędrówka do Częstochowy odbyła się tradycyjnie, choć z zachowaniem zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Pielgrzymi nocowali wyłącznie w budynkach szkolnych.

"Myślę, że ubiegły rok nikogo nie zniechęcił, wręcz niektórych zachęcił i z radością powrócili na pielgrzymkowy szlak. Jest wielu, którzy pierwszy raz wyruszyli. Cieszę się, że ten fenomen trwa” - powiedział, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry główny przewodnik gnieźnieńskiej pielgrzymki ks. Wojciech Orzechowski.

W pielgrzymce gnieźnieńskiej do Częstochowy przyszło w kilku grupach ponad 600 osób. W ramach rowerowej pielgrzymki gnieźnieńskiej przybyli cykliści z Inowrocławia, Gniezna i z Rogowa, a także ze Strzelna i z Zabartowa.

Pątnicy złożyli po raz kolejny swój pielgrzymkowy krzyż. W czasach komunistycznych niesiono go w kawałkach do Częstochowy i dopiero tu składano w całość, na znak jedności. W przypadające w piątek święto Przemienienia Pańskiego pątnicy będą uczestniczyć we mszy św. pod przewodnictwem abpa Polaka. Eucharystia zakończy tegoroczne jasnogórskie pielgrzymowanie i jednocześnie zainauguruje rekolekcje "Beatyfikacja33", przygotowujące do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

DEON.PL POLECA

Według informacji samorządu Częstochowy w sierpniu na Jasną Górę dotrze w sumie 145 zorganizowanych pielgrzymek. Przyjdzie w nich, przybiegnie lub przyjedzie na rowerze blisko 48 tys. osób. Tradycyjnie najwięcej pątników pojawi się przed Wniebowzięciem Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) i świętem Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia).

Dane statystyczne sierpniowych pielgrzymek obejmują tylko grup zorganizowanych, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy - z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Częstochowy.

Ze sprawozdania przedstawionego na początku roku przez biuro prasowe Jasnej Góry wynika, że w ubiegłym roku sanktuarium odwiedził niespełna milion pielgrzymów. Z powodu pandemii COVID-19 i związanych z nią ograniczeń było ich ponad czterokrotnie mniej niż w 2019 r. W 2020 r. do Częstochowy przybyło 120 ogólnopolskich pielgrzymek. Część z nich odbyła się w sposób tradycyjny, ale w okresie związanych z pandemią obostrzeń wiosennych i jesiennych zorganizowano je z udziałem reprezentacji wiernych i w łączności z Jasną Górą przez media.

Piesze pielgrzymki, których według oficjalnych danych było w 2020 r. 160, wędrowały do Częstochowy albo w systemie sztafetowym, albo w grupach o ograniczonej liczbie pątników lub w formie reprezentacji kapłanów. Przybyło także wiele mniej licznych, rodzinnych i indywidualnych grup pieszych, niezgłaszanych w klasztorze. Do Częstochowy przybyło też 130 pielgrzymek rowerowych, 20 biegowych i pielgrzymka konna.

Do 9 sierpnia 2021 r. wpisując kod IGNACYD otrzymasz rabat do 40 proc. na książki z duchowości ignacjańskiej.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Prymas: przeżywający kryzysy mogą znaleźć odrodzenie w świadectwie pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.