Prymas Polski wypowiedział się na temat współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii

Prymas Polski wypowiedział się na temat współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI /kb

- Udostępnienie kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi jednak wątpliwości prawne -  zaznaczył abp Wojciech Polak w kontekście współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii ws. wykorzystania seksualnego osób małoletnich w polskim Kościele.

10 maja odbyło się spotkanie Zespołu kierowanego przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży z Państwową Komisją ds. Pedofilii.

Celem spotkania było "omówienia warunków i zasad współpracy" - czytamy w komunikacie przekazanym PAP we wtorek 11 maja przez biuro Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wskazano w nim, że "wyrażając wolę współdziałania, Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży jest gotowy przekazać Państwowej Komisji informacje o liczbie spraw dotyczących wykorzystania seksualnego osób małoletnich poniżej 15 roku życia zgłoszonych Kościołowi w Polsce".

Zaznaczono, że "strona kościelna jest świadoma obowiązku powiadamiania o tych przestępstwach państwowych organów ścigania i podejmuje z nimi współpracę zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem".

DEON.PL POLECA

"Kwestia udostępnienia Państwowej Komisji kopii całości akt kanonicznych procesów karnych budzi poważne wątpliwości zarówno na gruncie prawa państwowego, jak i kościelnego" - zwrócono uwagę w komunikacie.

Wyjaśniano, że "od strony prawa państwowego, zastrzeżenia budzi brak wskazania jasnej podstawy prawnej, na której opiera się prośba o wydanie akt. Wyjaśnienia wymaga także kwestia ochrony wrażliwych danych osobowych zawartych w aktach spraw kościelnych" - wskazano.

Sprawy te były przedmiotem dyskusji z Państwową Komisją, jednak wymagają dalszego doprecyzowania i pogłębienia.

Podkreślono, że "na gruncie prawa kościelnego, istnieje potrzeba rozstrzygnięcia - czy zniesienie sekretu papieskiego dotyczy postępowań sprzed dnia wejścia w życie decyzji papieża Franciszka, a także doprecyzowania zakresu obowiązującej tajemnicy urzędowej". "Ponieważ wątpliwości wiążą się z interpretacją papieskiej +Instrukcji o poufności procedur prawnych+ z dnia 17 grudnia 2019 r., dlatego w najbliższym czasie Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży zwróci się do Stolicy Apostolskiej o stosowną wykładnię" - czytamy w komunikacie.

Prymas Polski wyraża jednocześnie nadzieję "na dobrą współpracę z Państwową Komisją w zakresie przeciwdziałania pedofilii i ochrony osób małoletnich w społeczeństwie, w tym także w Kościele katolickim".

W odpowiedzi na skierowane w lutym i marcu br. przez prof. Błażeja Kmieciaka, przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii pisma adresowane do oficjałów sądów kościelnych i biskupów diecezjalnych w Polsce, Konferencja Episkopatu Polski 11 marca br. wyznaczyła Zespół kierowany przez abp. Wojciecha Polaka, delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, do kontaktu z Państwową Komisją.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prymas Polski wypowiedział się na temat współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.