Przeor Jasnej Góry za prymasem Wyszyńskim: „Od kobiet zależy ocalenie światowego pokoju”

Przeor Jasnej Góry za prymasem Wyszyńskim: „Od kobiet zależy ocalenie światowego pokoju”
Fot. episkopat.pl / flickr.com
KAI / tk

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry podczas trwania XV edycji Święta Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast przywołał bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, który kobiece piękno upatrywał w wierności i postawie służby wobec życia

Ze szczególną modlitwą za kobiety czasu wojny na Jasnej Górze trwa XV Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast. To czas błagania, zwłaszcza za ukraińskie matki chroniące swoje dzieci, opatrujące rany, opłakujące bliskich, uciekające przed okrucieństwem najeźdźcy, a także za rosyjskie matki, których synowie też giną. Po polsku i po ukraińsku wypowiedziany został akt zawierzenia Maryi wszystkich kobiet. W modlitwie uczestniczyły przedstawicielki ukraińskich matek, które wraz z dziećmi znalazły schronienie w Częstochowie.

W powitaniu o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry, wskazując na Maryję - Najpiękniejszą z Niewiast, podkreślił, że „piękno to zadanie każdego człowieka, ale w sposób szczególny kobiety”.

O. Pacholski przywołał bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, szczególnego patrona tegorocznego jasnogórskiego spotkania kobiet, który kobiece piękno upatrywał w wierności i postawie służby wobec życia. Przypomniał jego słowa, które zdaniem przeora „w obliczu tragedii wojny na Ukrainie oraz postawy wielu światowych przywódców, z których większość stanowią mężczyźni, nabierają szczególnego znaczenia” i stają się także współczesnym apelem do wszystkich kobiet: „Pojednajcie ludzi z życiem, a przede wszystkim czuwajcie nad przyszłością naszego rodzaju. Trzymajcie rękę mężczyzny, który w momencie szału usiłowałby zniszczyć cywilizację ludzką. […] Wy, kobiety doświadczone, które stoicie pod krzyżem na podobieństwo Maryi, które tak często w historii dawałyście mężczyznom moc, aby walczyli do końca i dawali świadectwo aż do męczeństwa. Wspomóżcie ich raz jeszcze, aby zachowali śmiałość wszelkich przedsięwzięć, a zarazem cierpliwość i uczucie pokornego początku. Niewiasty całego świata, chrześcijanki i niewierzące! Wy którym powierzone jest życie. W tak ważnym momencie historii od was zależy ocalenie pokoju światowego”.

- Chciejmy błagać Maryję, by już żadne łono kobiece ani jakiekolwiek miejsce na ziemi nie było przestrzenią zadawania śmierci. Prośmy o duchowe piękno wszystkich matek, sióstr i córek. Błagajmy Bogarodzicę, by zachowała świat od wojny i jej skutków - zachęcał jasnogórski przeor.

Pacholski życzył kobietom, „by były piękne pięknem Maryi”. Pozdrowił, także w języku ukraińskim, wszystkie kobiety z Ukrainy: „z całego serca i wszystkich sił jesteśmy z Wami. Będziemy chronić Was i wasze dzieci na polskiej ziemi, jak długo będzie trzeba. I modlimy się, byście jak najszybciej mogły połączyć się z waszymi mężami i rodzinami”.

Solidarność z ukraińskimi kobietami

O duchowej łączności i wielkiej solidarności z wszystkimi ukraińskimi kobietami, matkami, które cierpią z powodu wojny zapewniała Izabela Tyras, przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i inspiratorka jasnogórskich spotkań. - Myślimy o tych, które pozostały na Ukrainie i walczą w obronie swojej Ojczyzny. O tych, które ukrywają swoje dzieci w piwnicach przed bombowymi atakami, o tych, które opatrują rany, opłakują swoich bliskich, o tych także, które chwytają za karabiny, robią koktajle Mołotowa – powiedziała Izabela Tyras.

Nawiązała do tradycji pielgrzymek kobiet na Jasną Górę w ważnych historycznych momentach naszej Ojczyzny, do ich wielkiej dziękczynnej modlitwy z 1926 r. za zwycięstwo w wojnie polsko-bolszewickiej, kiedy to dokonały aktu zawierzenia i przekazały Matce Bożej królewskie symbole „jabłko i berło” oraz do roku 1982, kiedy delegacje Polek złożyły „Kielich Życia i Przemiany” z błaganiem o szacunek dla każdego ludzkiego życia.

- W obchodzony dziś Międzynarodowy Dzień Kobiet, wpatrując się w poranione Oblicze Maryi, Królowej Polski, my, kobiety z Polski, Ukrainy i Rosji stajemy dziś tu na Jasnej Górze przy Chrystusowym ołtarzu, aby uczestniczyć w tej Najświętszej Ofierze, by naszą obecnością i modlitwą potwierdzić miłość do Jezusa i Jego Matki. Modlimy się też za rosyjskie matki, których synowie również giną na wojnie. Błagamy o pokój, o opamiętanie i pojednanie – mówiła przewodnicząca częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch

Biblia – historia zakochanego Boga

Dlaczego w drzewie genealogicznym Jezusa znajdziemy imiona Tamar, Rachab czy Batszeby, mimo że tradycyjne rodowody raczej pomijały kobiety? Dlaczego wbrew starożytnym obyczajom to właśnie one miały często decydujący wpływ na...

Skomentuj artykuł

Przeor Jasnej Góry za prymasem Wyszyńskim: „Od kobiet zależy ocalenie światowego pokoju”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.