Przewodniczący Episkopatu: synod ma oznaczać wewnętrzną drogę serca w kierunku nawrócenia

Przewodniczący Episkopatu: synod ma oznaczać wewnętrzną drogę serca w kierunku nawrócenia
(Fot. episkopat.pl)
BP KEP/KAI/dm

Synod w najgłębszym sensie ma oznaczać wewnętrzną drogę serca w kierunku nawrócenia - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podsumowując sesję inauguracyjną XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, która odbyła się 9 października w Watykanie z udziałem papieża Franciszka.

Przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na konkluzje płynące z pierwszej sesji Synodu. Przyznał, że pierwszą rzeczą, na którą zwrócono uwagę, jest to, iż czas wyznaczony dla tego etapu jest za krótki.

W grupie kard. Schönborna zaproponowano, aby został przedłużony przynajmniej do września 2022 roku. - W tej chwili obejmuje tylko cztery miesiące, co dla szerokich konsultacji jest za mało - powiedział.

Po drugie, jak przekazał abp Gądecki, przed rozpoczęciem etapu diecezjalnego, należy zorganizować w diecezjach przygotowanie modlitewne Synodu.

DEON.PL POLECA

Trzecia rzecz, na którą zwrócił uwagę, to konieczność osobistego rozeznania w całym procesie synodalnym, „bez którego myśli światowe mogą wziąć górę nad tym, czego chce Duch Święty”.

Jako czwartą kwestię przewodniczący Episkopatu wymienił konieczność przygotowania duchowieństwa. - Tak na Wschodzie, jak i na Zachodzie Kościoła, duchowieństwo jest pasem transmisyjnym przenoszącym idee, które rodzą się w Rzymie. Trzeba przygotować i przekonać księży, aby włączyli się w Synod i aby zachęcili do tego Synodu wszystkich wiernych - zauważył.

Piąta kwestia, którą przywołał abp Gądecki, to sensus fidelium. - Chodzi o to, czy jest to przekonanie osób świeckich czy osób duchownych, czy też to, co od zawsze kryło się w sercach ludzi, dzięki czemu ogłoszono dogmat rzymski o nieomylności - stwierdził.

Kolejną kwestią, na którą abp Gądecki zwrócił uwagę, to kontekstualizacja, „czyli rozróżnienie tego, co dotyczy młodych, co dotyczy starszych, co dotyczy sytuacji dramatycznych w krajach, gdzie toczy się wojna, kontekstów społecznych, kulturalnych, które determinują potem samo postępowanie synodalne”.

Przewodniczący Episkopatu zaznaczył również, że należy wprowadzić momenty pokutne. - Tak jak Jan Paweł II wprowadził takie momenty w roku 2000, tak też nie może ich zabraknąć w czasie Synodu. Należy uzmysłowić, że bez nawrócenia, bez przebaczenia i bez sprawiedliwości nie można iść naprzód - wyjaśnił.

BP KEP/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Przewodniczący Episkopatu: synod ma oznaczać wewnętrzną drogę serca w kierunku nawrócenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.