Przyjaźnił się z Wojtyłą, jego miłością było Podlasie. Nie żyje 99-letni abp Stanisław Szymecki

Przyjaźnił się z Wojtyłą, jego miłością było Podlasie. Nie żyje 99-letni abp Stanisław Szymecki
Abp Stanisław Szymecki. Fot. Archibial.pl
KAI / mł

Z kard. Wojtyłą zaprzyjaźnił się, gdy był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W 1993 roku został drugim metropolitą nowo utworzonej archidiecezji białostockiej. Białystok nazwał "Miastem Miłosierdzia", promując postać ks. Michała Sopoćki, spowiednika s. Faustyny. Patrząc na listę spraw i rzeczy, które wymyślił i wprowadził w życie, można podziwiać jego energię,zaangażowanie i miłość do Kościoła.

Dnia 26 września 2023 r. po godz. 16.00 w Białymstoku, w wieku 99 lat odszedł do Domu Ojca arcybiskup senior Stanisław Szymecki, metropolita białostocki w latach 1993-2000. W Białymstoku, który nazwał „Miastem Miłosierdzia” i „swoją ziemią obiecaną” spędził ostatnie 30 lat życia.

Ślązak na francuskiej emigracji

Stanisław Szymecki urodził się 26 stycznia 1924 r. w Katowicach (Załęska Hałda). Jako dziecko wraz z rodzicami i rodzeństwem wyemigrował do Francji. Po ukończeniu szkół i seminarium duchownego w Paryżu otrzymał Święcenia diakonatu otrzymał 3 maja 1947 r. z rąk abp. Angelo Giuseppe Roncallego, nuncjusza apostolskiego w Paryżu, później papieża Jana XXIII, a święcenia prezbiteratu 3 lipca 1947 r. z rąk arcybiskupa metropolity Paryża kard. Emanuela Suharda.

W 1948 r. powrócił do Polski do diecezji katowickiej. Był wikariuszem w parafiach archidiecezji (1948-1949), a następnie kapelanem bp. Stanisława Adamskiego (1949-1957). W 1961 r. uzyskał doktorat z teologii fundamentalnej w Institute Catholique de Paris (Francja).

DEON.PL POLECA

W latach 1968-78 był rektorem Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie. W tym czasie zrodziły się przyjacielskie relacje z ówczesnym metropolitą krakowskim kard. Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. 27 marca 1981 r., po rocznym pobycie w Polskiej Misji Katolickiej we Francji, mianowany został ordynariuszem diecezji kieleckiej.

Święceń biskupich udzielił mu Jan Paweł II

Święcenia biskupie otrzymał z rąk Jana Pawła II, 12 kwietnia 1981 r. w Kaplicy Sykstyńskiej w Rzymie. Jako dewizę biskupią przyjął słowo „Diliges” („Będziesz miłował”). Posługę pasterską w diecezji kieleckiej pełnił przez 12 lat. 15 maja 1993 r. papież Jan Paweł II mianował go arcybiskupem metropolitą białostockim. Ingres do bazyliki archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białymstoku odbył 5 czerwca 1993 r. Paliusz z rąk Ojca Świętego otrzymał w Rzymie 29 czerwca.

Podczas posługi w archidiecezji białostockiej przeprowadził m. in. peregrynację obrazu Matki Bożej Miłosierdzia w parafiach archidiecezji, uwieńczoną ukoronowaniem papieskimi koronami wizerunku Matki Bożej Miłosierdzia w archikatedrze białostockiej 5 czerwca 1995 r. Zakończył postępowanie na szczeblu diecezjalnym ws. heroiczności cnót w procesie beatyfikacyjnym ks. Michała Sopoćki oraz księży męczenników II wojny światowej.

Tworzył nowe, kochał miłosierdzie

Utworzył nowe dekanaty Białystok Śródmieście i Białystok Wschód oraz nowe parafie m.in. św. Alberta Chmielowskiego w Mońkach, Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie oraz białostockie parafie Przemienienia Pańskiego, św. Karola Boromeusza, NMP Królowej Rodzin, NMP Nieustającej Pomocy i Matki Bożej Fatimskiej. Powołał Studium Teologii w Białymstoku, Muzeum Archidiecezjalne i Radę Ruchów Katolickich. Zainaugurował pracę Katedry Teologii Katolickiej UwB. Erygował Kapitułę Kolegiacką w Krypnie. Otworzył Dom Opieki Caritas w Białymstoku. Ponadto powołał pismo diecezjalne „Czas Miłosierdzia” (obecnie miesięcznik „Drogi Miłosierdzia”) i archidiecezjalne Radio „Miłosierdzie” (obecnie „Radio i”).

15 czerwca 1998 r. abp Stanisław Szymecki otrzymał honorowe obywatelstwo Miasta Białegostoku, które jako pierwszy nazwał „Miastem Miłosierdzia”. Ten tytuł propagował w Polsce i na świecie, podkreślając dzieło życia i spuściznę, którą pozostawił tu bł. ks. Michał Sopoćko oraz postawę życiową tutejszych mieszkańców, jak mówił – „dobrych, życzliwych, pracowitych i żyjących wiarą w Boga”.

Otaczała go wdzięczność i życzliwość

W Episkopacie Polskim Arcybiskup Stanisław Szymecki pełnił m.in. funkcję przewodniczącego Komisji Iustitia et Pax oraz Komisji ds. Seminariów Duchownych, delegata Konferencji Episkopatu Polski do współpracy ze stałą Interdykasterialną Komisją Rozmieszczenia Kapłanów w Świecie; konsultora Kongregacji Edukacji Katolickiej i członka Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski. W latach 1987 i 1990 brał udział w Synodach Biskupów w Rzymie.W 2000 r. przewodniczył uroczystym obchodom Jubileuszu Roku Świętego i zakończył I Synod Archidiecezji Białostockiej, uroczyście otwarty podczas wizyty Jana Pawła II 5 czerwca 1991 r.16 listopada tegoż roku papież Jan Paweł II przyjął kanoniczną rezygnację abp. Szymeckiego z obowiązków pasterza archidiecezji białostockiej.

Od momentu przejścia na emeryturę aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej. Wizytował parafie, udzielał sakramentu bierzmowania, brał udział w uroczystościach religijnych. Otaczała go zawsze wdzięczność i życzliwość wiernych i kapłanów. Jego radosne usposobienie i otwartość na drugiego człowieka stała się jego znakiem rozpoznawczym na ziemi białostockiej, którą wielokrotnie nazywał „swoją ziemią obiecaną”. W roku 2014 wraz z kapłanami i wiernymi w archikatedrze białostockiej świętował swoje 90. urodziny, a w roku 2017 – 70. rocznicę święceń kapłańskich. Do czerwca 2018 r. aktywnie uczestniczył w życiu archidiecezji białostockiej.

O uroczystościach pogrzebowych Kuria Metropolitalna Białostocka powiadomi niebawem.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Przyjaźnił się z Wojtyłą, jego miłością było Podlasie. Nie żyje 99-letni abp Stanisław Szymecki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.