Reakcja biskupa ws. profanacji i kradzieży Najświętszego Sakramentu

Reakcja biskupa ws. profanacji i kradzieży Najświętszego Sakramentu
(fot. shutterstock.com)
KAI / mp

"Naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są zawsze złym znakiem. Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza głęboki upadek człowieka, albowiem Bóg jest miłością. Kto nie ma szacunku dla miłości, nie uszanuje też żadnej innej wartości" - napisał w komunikacie do księży i wiernych diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec.

Hierarcha zachęca wiernych, aby 3 września br. w każdej parafii urządzono nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem Suplikacji.
Poniżej zamieszczamy pełną treść komunikatu:
Umiłowani Bracia i Siostry!
Z ogromnym bólem dzielę się z Wami niezmiernie smutną wiadomością. W nocy z 26 na 27 sierpnia 2017 r. doszło do profanacji i kradzieży Najświętszego Sakramentu w kościele filialnym pw. św. Antoniego w Lasówce znajdującym się na terenie parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Dusznikach-Zdroju. Nieznani sprawcy zdemolowali obiekt sakralny niszcząc pomocnicze tabernakulum i z głównego tabernakulum usytuowanego w ołtarzu wykradli konsekrowaną Hostię z monstrancji, a także relikwie św. Antoniego oraz XVIII wieczny kielich mszalny.
Okoliczności wskazują na to, że celem włamania była profanacja Najświętszego Sakramentu. Najświętszy Sakrament znajdujący się w tabernakulum w głównym ołtarzu, który był przechowywany w puszce, został rozsypany, natomiast konsekrowana Hostia, znajdująca się w monstrancji, została skradziona. Fragment tej Hostii sprawcy zgubili wychodząc z kościoła, drugiej części jak dotąd nie znaleziono.
Eucharystia, czyli Najświętszy Sakrament jest dla nas chrześcijan najczcigodniejszym sakramentem albowiem w niej sam Chrystus Pan jest obecny, ofiaruje się oraz jest spożywany. W tajemnicy Eucharystii dokonuje się ustawicznie dzieło naszego zbawienia. Eucharystia jest szczytem i źródłem całego kultu oraz życia chrześcijańskiego. Pozostałe sakramenty i wszystkie inne kościelne dzieła apostolatu mają związek z Najświętszą Eucharystią i ku niej są ukierunkowane.
Ten akt profanacji i świętokradztwa dotknął bólem nie tylko wiernych wspólnoty parafialnej parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Dusznikach-Zdroju, ale poruszył całą wspólnotę naszego Kościoła świdnickiego.
Naruszanie świętości świątyń, profanacje, świętokradztwa są zawsze złym znakiem. Każde targnięcie się na Boga i Jego znaki oznacza głęboki upadek człowieka, albowiem Bóg jest miłością. Kto nie ma szacunku dla miłości, nie uszanuje też żadnej innej wartości.
Jest moim obowiązkiem przypomnieć w tym miejscu, że każdy "kto postacie konsekrowane porzuca albo w celu świętokradczym zabiera lub przechowuje, podlega ekskomunice wiążącej mocą samego prawa, zarezerwowanej Stolicy Apostolskiej" (kan. 1367 KPK). Sprawca takiego przestępstwa zostaje wyłączony z Kościoła, a rozgrzeszenie jest zarezerwowane Ojcu Świętemu.
Za grzech profanacji, poniżenia Bożej miłości, winniśmy Bogu wynagradzać. Zarządzam, zatem, aby w najbliższą niedzielę tj. 3 września br., w każdej parafii naszej diecezji urządzono nabożeństwo ekspiacyjne z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i odśpiewaniem Suplikacji.
Ufamy, że Bóg, który tak umiłował świat, że Syna swego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy nie zginął, lecz miał życie wieczne, okaże nam, a zwłaszcza sprawcy tego haniebnego czynu, swoje miłosierdzie i nie przestanie nas uświęcać swoją łaską oraz ubogacać swoim błogosławieństwem
+ Ignacy Dec, Biskup Świdnicki

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Reakcja biskupa ws. profanacji i kradzieży Najświętszego Sakramentu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.