Reakcje Boliwijczyków na papieskie przemówienia

Reakcje Boliwijczyków na papieskie przemówienia
(fot. PAP/EPA/MARTIN ALIPAZ)
Logo źródła: Radio Watykańskie mg

Boliwijczycy z wielką uwagą wsłuchują się w słowa papieża. Szczególne zainteresowanie wzbudziła wzmianka Franciszka o dostępie do morza. Boliwia zabiega o zwrot korytarza lądowego, który został zajęty przez Chile w XIX w. W tej sprawie toczy się spór przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości.

Dialog w sprawie morza jest niezbędny - te słowa papieża Franciszka, wypowiedziane w katedrze w La Paz, Boliwijczycy zapamiętają na długo. Zapamiętają, że Ojciec Święty tyle miejsca w swoim przemówieniu poświęcił dostrzeżeniu wyjątkowego momentu w historii Boliwii, momentu pod wieloma względami przełomowego.

DEON.PL POLECAPapież uwypuklił bogactwo naturalne kraju, który odwiedza w tych dniach, ale przede wszystkim bogactwo społeczeństwa boliwijskiego, tak różnorodnego, wielonarodowego, a przy tym dążącego do jedności, konsolidacji i solidarności. Franciszek wyraźnie naznaczył, że zarówno w stosunkach wewnętrznych, jak i na arenie międzynarodowej, choćby wspominając konflikt z Chile w kwestii dostępu do morza, trzeba budować mosty i burzyć mury.

Słowa te Ojciec Święty wypowiedział w La Paz, jednak ludzie oczekujący na papieża w Santa Cruz już te słowa cytowali z wypiekami na twarzach. "Ktoś ważny wreszcie się za nami wstawił", "Papież jest z najbiedniejszymi" - usłyszałem z ust Boliwijczyków, którzy wieczornymi godzinami stali przy Cambodromie, by gorąco przyjąć tak oczekiwanego gościa. Nikomu nie przeszkadzało, że Papież przybył do Boliwii opóźniony o godzinę, to wręcz wpisuje się w słynną "hora boliviana", charakterystyczną dla tutejszej ludności symboliczną godzinę opóźnienia. I choć papamobile przemknął bardzo szybko wzdłuż Cambodromu, tysiące zgromadzonych osób cieszyło się niezmiernie z przybycia Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Reakcje Boliwijczyków na papieskie przemówienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.