Rozpoczęła się 10. edycja akcji "Misjonarz na Post". Błogosławi jej papież Franciszek

Rozpoczęła się 10. edycja akcji "Misjonarz na Post". Błogosławi jej papież Franciszek
Fot. Salezjański Ośrodek Misyjny
PAP / tk

Po raz dziesiąty chętni mogą modlić się za misjonarzy działających na całym świecie w ramach zainicjowanej w Poznaniu w środę popielcową ogólnopolskiej akcji "Misjonarz na Post". Podczas audiencji generalnej w Watykanie o akcji wspomniał i pobłogosławił ją papież Franciszek.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1741 polskich misjonarzy. W tym roku, poza krajami misyjnymi, akcja obejmuje także osoby posługujące na Ukrainie.

DEON.PL POLECA
Pomysłodawca akcji, redaktor naczelny "Misyjnych Dróg" i portalu misyjne.pl o. Marcin Wrzos powiedział, że w tym roku niespodziewanym promotorem akcji stał się papież Franciszek. - Nie spodziewaliśmy się tego, że papież wspomni o naszej akcji podczas audiencji generalnej – przyznał.

Papież błogosławi akcji wielkopostnej

Papież Franciszek powiedział: "Na początku Wielkiego Postu zachęcam was do objęcia szczególną troską misjonarzy, którzy z pasją głoszą Ewangelię na całym świecie. Błogosławię akcji Misjonarz na Post, dzięki której poprzez modlitwę i post wspieracie polskich misjonarzy. To dzieło obejmuje także tych, którzy pozostali na wyniszczonej przez wojnę Ukrainie i niosą wsparcie oraz nadzieję mieszkańcom tego umęczonego kraju".

DEON.PL POLECA

O. Marcin Wrzos powiedział, że liczy na to, że papieskie błogosławieństwo zachęci w tym roku jeszcze więcej osób do udziału w akcji – być może także spoza Polski. Poinformował, że od środowego poranka udział w niej zadeklarowało ponad 1,5 tys. osób.

Organizatorzy przedsięwzięcia przypomnieli, że polscy misjonarze zajmują się nie tylko ewangelizacją, ale i poprawą jakości życia ludzi, wśród których pracują. Budują studnie, ośrodki zdrowia czy placówki edukacyjne. Sami potrzebują wsparcia materialnego, ale też i tego duchowego.

Koordynator akcji "Misjonarz na Post" Michał Jóźwiak przypomniał, że kraje misyjne to często najuboższe rejony Ziemi.

Kościół ośrodkiem wsparcia

- W krajach misyjnych placówki prowadzone przez Kościół są często ośrodkiem wszelkiego wsparcia. Tam, gdzie niedomaga państwo i organizacje międzynarodowe, to właśnie misjonarze pomagają chorym, głodnym, cierpiącym, samotnym i wykluczonym – powiedział.

Aby wziąć udział w akcji, wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić krótki formularz. Każdy indywidualnie wybiera formę duchowego wspierania wylosowanego misjonarza.

Akcji co roku honorowego patronatu udzielają: przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki oraz przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jan Piotrowski. Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki będzie wspierał modlitewnie w Wielkim Poście siostrę zakonną Annę Waśkowską, która od 10 lat posługuje w Ghanie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ

Porzuć swoje ego przebrane za Boga. I zacznij wierzyć naprawdę

Jako wierzący przyzwyczajeni jesteśmy do myśli, że wiara wyzwala – z niewoli grzechu, złych przywiązań, błędnych przekonań na temat Stwórcy i egoizmu… Przecież „ku wolności...

Skomentuj artykuł

Rozpoczęła się 10. edycja akcji "Misjonarz na Post". Błogosławi jej papież Franciszek
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.