Ruszyły przygotowania do XV Dnia Papieskiego

Ruszyły przygotowania do XV Dnia Papieskiego
(fot. shutterstock)
KAI / mg

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" przygotowuje się do XV Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października. Tegoroczny Dzień Papieski będzie obchodzony pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny" w całej Polsce, a także w parafiach i instytucjach polonijnych za granicą.

Do obchodów włączyły się m.in. polskie parafie w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka blisko 700 tys. Polaków, we Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Włoszech.

- Często ci ludzie, którzy nie przychodzą na Mszę św. z okazji jakichś patriotycznych rocznic, przychodzą z okazji Dnia Papieskiego. Wspominając Jana Pawła II wszyscy stają zjednoczeni. W każdym zakątku świata, gdziekolwiek są Polacy, odczuwają oni dumę z faktu, iż pochodzą z kraju Jana Pawła II. Kiedy, jeszcze za życia Ojca Świętego, byliśmy w takich miejscach, niejeden z nich po raz pierwszy wziął do ręki polską flagę, aby wyrazić swoją jedność z Janem Pawłem II. Dzień Papieski nie tylko pobudza w sercach Polaków wspomnienia, ale również ich jednoczy - mówi KAI ks. Jan Drob, prezes Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".

- Dzień Papieski ma szczególne dwa wymiary w życiu każdego stypendysty - mówi KAI Agnieszka Patralska, menedżer ds. Dnia Papieskiego. - Wymiar duchowy, dzięki niemu każdy może sobie przypomnieć nauczanie i postać św. Jana Pawła II oraz na nowo zawierzać się Jego wstawiennictwu.

Ważnym aspektem Dnia dla rozwoju naszych stypendystów jest coroczna zbiórka - przykościelna i publiczna. Zebrane środki wspierają młodych, zdolnych ludzi, którzy pochodzą z niezamożnych rodzin. Dlatego przygotowując to wydarzenie chcemy dotrzeć do jak największej liczby osób. To od hojności darczyńców, którzy nas wspierają zależy, ilu naszych stypendystów dostanie szansę na lepszy start w przyszłość. Za każdą pomoc już teraz serdecznie dziękujemy! - stwierdza Agnieszka Patralska.

Organizacją Dnia Papieskiego w miastach akademickich zajmują się działające tam wspólnoty akademickie stypendystów.

- Ten jeden dzień w roku szczególnie skłania do refleksji nad nauczaniem Jana Pawła II oraz niesie za sobą mnóstwo przygotowań - podkreśla Barbara Daniewicz, koordynatorka Dnia.

- Każdy z nas może zaangażować się w jego organizację. W tym roku zaplanowaliśmy wiele inicjatyw o wymiarze artystycznym, intelektualnym oraz duchowym. Przewidzianych jest wiele atrakcji, które poprzedzi Msza święta w kościele Św. Krzyża w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu. Następnie ulicami miasta przejdą stypendyści, wraz z rodzinami i mieszkańcami Warszawy, uczestniczący w happeningu - "Pod prąd".

- Kolejne atrakcje będą czekały na Starym Mieście, gdzie będzie umiejscowione miasteczko rodzinne z przygotowanymi wieloma niespodziankami, przede wszystkim dla rodzin i ich najmłodszych pociech. Odbędzie się również koncert, Apel Miasta Warszawy oraz czuwania - relacjonowała przygotowania Barbara Daniewicz, koordynatorka Dnia Papieskiego we wspólnocie warszawskiej.

Obchody Dnia Papieskiego łączy jeden główny cel, jakim jest propagowanie życia i nauczania Jana Pawła II. Każda wspólnota stypendystów studentów przygotowuje obchody tego Dnia w swoich miastach akademickich. Ci młodzi mają wiele różnych pomysłów i ciekawych inicjatyw. Planują oni jakieś szczególne dla każdego miasta formy upamiętnienia papieża Wojtyły. Fundacja chce w tym dniu dotrzeć do jak największej liczby osób. Stypendyści dbają by zarówno dzieci jak i dorośli spędzili tę niedzielę w przyjemny sposób. Będą zorganizowane różnego rodzaju pokazy, koncerty. Przykładowymi akcjami są pokaz baniek mydlanych m.in. we Wrocławiu i Gdańsku, przegląd pieśni religijnych w Bielsku-Białej, gra miejska m.in. w Krakowie, mecze siatkarskie w Katowicach czy też konkurs ,żonglerski w Lublinie. Wspólnoty też przygotowują np. jak malowanie twarzy najmłodszym, różnorodne konkursy i zabawy, a także koncerty w ramach, których zaśpiewają i zagrają stypendyści

W planach wspólnot widzimy, że stypendyści oprócz zapewnienia dobrej zabawy mieszkańcom pamiętają o tym, jak ważne jest niesienie pomocy innym. W różnych miastach organizowane są pokazy pierwszej pomocy czy akcje krwiodawstwa. "Akcja krwiodawstwa podczas Dnia Papieskiego w Poznaniu będzie zorganizowana po raz pierwszy informuje Sandra Wełnitz, koordynatorka Dnia Papieskiego we wspólnocie poznańskiej. - Dlaczego zamieściliśmy to wydarzenie w naszym Miasteczku Rodzinnym? Odpowiedź jest prosta, my jako stypendyści chcemy pokazać, że można bez najmniejszego wysiłku ofiarować część siebie dla innych. Rodzina to nie tylko mama, tata i małe dziecko. Rodzina to także mama, tata i pełnoletni syn/córka, którzy wspólnie mogą zrobić coś szlachetnego, jak np. oddać krew. Chcemy tym aktem pokazać, że poświęcając kilkanaście minut rodzinę może połączyć szczytny cel, razem mogą zjednoczyć się w niesieniu pomocy innym, razem mogą komuś uratować życie. My jako wspólnota poznańska jesteśmy jedną dużą rodziną, dlatego pierwsi pójdziemy do krwiobusa, aby pokazać, że to nie boli, co więcej, że to sprawia nam samym ogromną radość. Nie jesteśmy tylko dla siebie, jesteśmy przede wszystkim dla innych." - komentuje pomysł Sandra Wełnitz.

Obchody Dnia Papieskiego w niektórych miejscach nie ograniczą się do niedzieli 11 października. Takim miejscem będzie aglomeracja śląska. Tam dzień ten rozpocznie koncert w siemianowickim Parku Tradycji. Będzie tam zaprezentowany montaż słowno-muzyczny "Tryptyk Rzymski". W ramach śląskich obchodów odbędzie się jeszcze kilka koncertów, a całość zamknie koncert zespołu Śląsk w Rydułtowach.

Ks. Jan Drob informuje, że w organizacji Dnia Papieskiego oprócz stypendystów biorą udział także wolontariusze z wielu organizacji, wszystkie organizacje harcerskie, szkoły im. Jana Pawła II, szkoły Przymierza Rodzin, oczywiście media - katolickie i niekatolickie, bo wszyscy jesteśmy związani z Janem Pawłem II, a przez Jana Pawła II w tych bardzo pozytywnych naszych działaniach.

Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia stanowi Żywy Pomnik Jana Pawła II. "Dzień Papieski to wydarzenie, dzięki któremu ludzie mogą dostrzec czym jest Fundacja i jak wiele dobra niesie Żywy Pomnik Jana Pawła II. Dzień ten stanowi także okazję dla nas, stypendystów, do dawania świadectwa swojej wiary i podziękowania darczyńcom, dzięki którym możemy uczestniczyć we wspólnocie osób żyjących duchem świętego Polaka." - mówi Marlena Chyrchała, jedna ze stypendystek.

Dzień Papieski po raz pierwszy był obchodzony w 2001 roku pod hasłem "Pontyfikat przełomów". Wtedy Papież Jan Paweł II wyraził wdzięczność Episkopatowi Polski za zorganizowanie tego dnia. "Wiem, że ten dzień łączy się z piękną ideą wspierania przez stypendia młodych Polaków, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. Pod hasłem Dzielmy się miłością ich rówieśnicy - harcerze i członkowie Akcji Katolickiej - zbierają fundusze, które zostaną przeznaczone na ten cel. Dziękuję organizatorom, artystom i wszystkim, którzy włączają się w to dzieło. Niech Dzień Papieski przyniesie wszystkim Polakom głębokie przeżycia duchowe i obfite owoce łaski. Niech Wam Bóg błogosławi!" - mówił Ojciec Święty.

Dzień Papieski obchodzony jest zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym. artystycznym i charytatywnym. Wymiar intelektualny jest wyrażany poprzez organizacje różnorodnych spotkań i seminariów. Wyrazem artystycznym Dnia Papieskiego są koncerty organizowane w różnych miastach. Wymiar duchowy przenika wszystkie te sfery. W trakcie trwania Dnia Papieskiego są także organizowane czuwania. Z wymiarem charytatywnym wiąże się zbiórka, z której pieniądze przeznaczone są na fundusz stypendialny dla młodych.

Fundacja Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ;
Skwer Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 6; 01-015 Warszawa

Nr 75 1240 2034 1111 0000 0306 8582

Bank PEKAO S.A., XIII O/Warszawa
DOPISEK "Wpłata na stypendia"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyły przygotowania do XV Dnia Papieskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.