Stypendyści to żywy pomnik Jana Pawła II

Stypendyści to żywy pomnik Jana Pawła II
(fot. PAP/Jakub Kamiński)
PAP / kn

Stypendyści Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" to żywy pomnik papieża Polaka - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas czwartkowego spotkania ze stypendystami w 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

W 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II prezydent wraz z małżonką Anną spotkali się w Belwederze ze stypendystami Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
"Staramy się w sposób radosny wracać do wspomnień z bolesnego wydarzenia, jakim była śmierć Jana Pawła II 10 lat temu" - powiedział Komorowski podczas spotkania. Szukamy - jak podkreślił - "wszystkiego dobrego, co może płynąć z tego doświadczenia".
Zastanawiamy się również - dodał prezydent - "na ile dzieło życia Jana Pawła II jest dziełem w dalszym ciągu trwałym i żywym". "Zastanawiamy się, co można zrobić, by dzieło życia papieża Polaka było trwałe" - zaznaczył. Jak zauważył, dzieło papieża żyje m.in. w jego encyklikach, w jego modlitwach, wystąpieniach, ale "jedną z najpiękniejszych form żywotności dzieła, są dzieła wymierzone w przyszłość".
"Stypendyści z Centrum Myśli Jana Pawła II i fundacji +Dzieło Nowego Tysiąclecia+ to żywy pomnik Jana Pawła II, wymierzony w przyszłość" - podkreślił prezydent. Stypendia - dodał - to przykład wspierania tych, którzy "mają ambicję, chcą lepszego, ciekawszego życia i chcą zdobywać kolejne etapy mądrości i wiedzy, a jednocześnie chcą zachować pamięć o świecie wartości, który nas kształtował, kształtuje i będzie kształtował przez najbliższe tysiąc lat".
Jak zaznaczył prezydent, stypendyści "żywą myśl Jana Pawła II zmieniają w żywe przedsięwzięcie". 
Jednym ze stypendystów jest Patryk Sztabiński, który gra na akordeonie. "Choć pierwsza była gitara, moją pasją stał się akordeon" - podkreślił w rozmowie z dziennikarzami. "Myślę, że Jan Paweł II jest w każdym dniu ze mną. Zawsze staram się go wspominać. Inspiruje mnie jako człowiek" - zapewnił Sztabiński. Jak dodał, stypendium pokrywa znaczną część kosztów, które ponosi w związku z rozwojem swojej pasji.
Podobnie jest w przypadku rodzeństwa Uli i Piotra Zubków. "Pieniądze są potrzebne na wyjazdy na konkursy czy na nagrania" - zwróciła uwagę Ula. Jak powiedziała, ważna jest też myśl, że ktoś nam pomaga. "Zawsze przewija się myśl, że gdyby nie Jan Paweł II nie powstałyby te stypendia i wielu przedsięwzięć nie moglibyśmy zrealizować" - dodał Piotr. 
Centrum Myśli Jana Pawła II to samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy powołana w 2005 r. decyzją Rady m.st. Warszawy. Działalność rozpoczęło 1 kwietnia 2006 roku. Do zadań Centrum należy badanie, dokumentowanie i upowszechnianie nauczania Jana Pawła II.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" została powołana do życia w 2000 roku jako organizacja, której działalność ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II. Celem Fundacji jest wspieranie rozwoju kultury i nauki chrześcijańskiej oraz chrześcijańskich mediów w Polsce, podnoszenie szans edukacyjnych młodzieży z małych miast i wsi oraz upowszechnianie nauczania papieża Jana Pawła II.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stypendyści to żywy pomnik Jana Pawła II
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.