Rzecznik Episkopatu: rok 2018 r. będzie poświęcony młodzieży, ojczyźnie i rodzinom

Rzecznik Episkopatu: rok 2018 r. będzie poświęcony młodzieży, ojczyźnie i rodzinom
(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)
KAI / pk

Synod biskupów poświęcony młodzieży, obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dalszy rozwój duszpasterstwa rodzin oraz modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego - to główne wyzwania Kościoła w Polsce w rozpoczynającym się 2018 roku - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Jak powiedział rzecznik Episkopatu, polskim biskupom zależy, by w nowym roku szczególny nacisk położyć na sprawy młodzieży w kontekście zwołanego przez papieża Franciszka Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, który jest poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. Biskupi z całego świata, duszpasterze oraz młodzież spotkają się w Rzymie już w październiku.

- Papież Franciszek wskazywał, że będzie to synod młodych. Ojciec Święty zaznaczał, że każdy młody człowiek ma coś do powiedzenia innym, w tym księżom, siostrom zakonnym, biskupom. Pasterze Kościoła w Polsce są otwarci na ten głos, ufają młodym. Księża biskupi chcą być blisko nich, towarzyszyć, poznać ich problemy i wyzwania, które stawia przed młodymi współczesny świat. Dlatego rok 2018 będzie szczególnie poświęcony młodzieży, również poprzez przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Panamie, które będą w styczniu 2019 r. - podkreślił ks. Rytel-Andrianik.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że - zgodnie z zapowiedzią przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego - w rozpoczynającym się roku Kościół będzie zaangażowany w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

- Kościół zawsze był blisko spraw ojczyzny, uczył patriotyzmu w najtrudniejszych czasach, dlatego chcemy przypominać jego rolę w odzyskaniu niepodległości. Księża biskupi zwracają uwagę na wkład ludzi Kościoła w zachowanie języka polskiego, tożsamości narodowej i kultury, w czasie zaborów. Wielu księży, zakonników i zakonnic płaciło za to prześladowaniami, włączenie z męczeńską śmiercią. W okresie zaborów wielkie znaczenie dla zachowania polskości miały objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie, gdzie - pod zaborem pruskim - rozmawiała ona z dziećmi po polsku - powiedział ks. Rytel-Andrianik.

DEON.PL POLECA

Przypomniał również, że Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła rok 2018 Rokiem Świętego Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży oraz patronem Polski. Okazją do tego jest przypadająca w 2018 r. 450. rocznica jego śmierci oraz 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Biskupi przygotowali specjalny list o św. Stanisławie Kostce, który będzie odczytany w kościołach, w niedzielę 14 stycznia.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że niezwykle ważnym wydarzeniem w 2017 r. było podpisanie przez papieża Franciszka dekretu o heroiczności cnót czcigodnego sługi bożego prymasa Stefana Wyszyńskiego. - W 2018 r. Kościół w Polsce będzie gorąco modlił się o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Ważne, by przypominać - szczególnie młodym ludziom - jego postawę życia i nauczanie, które jest dalej aktualne - podkreślił.

Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w rozpoczynającym się roku obchodzony będzie jubileusz 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich. -  Jego powstanie znacząco wpłynęło na kształtowanie się polskiej państwowości i tożsamości. Uroczystości ogólnopolskie będą w czerwcu, a we wrześniu - właśnie z tej okazji - przyjadą do Poznania przewodniczący Konferencji Episkopatów z całej Europy - dodał.

Rzecznik Episkopatu zaznaczył, że w 2018 r. Kościół w Polsce będzie realizował program duszpasterski poświęcony Duchowi Świętemu i sakramentowi bierzmowania pod hasłem "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym". - Księża biskupi chcą także koncentrować się na duszpasterstwie małżeństw i rodzin, osób żyjących w związkach niesakramentalnych, ochronie życia i pomocy humanitarnej. Można powiedzieć w skrócie, że rok 2018 będzie rokiem poświęconym młodzieży, ojczyźnie i rodzinom - wskazał rzecznik Episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik Episkopatu: rok 2018 r. będzie poświęcony młodzieży, ojczyźnie i rodzinom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.