Sanktuarium w Tabgha ponownie otwarte

Sanktuarium w Tabgha ponownie otwarte
(fot. EPA/ATEF SAFADI)
4 lata temu
PAP / psd

Podpalone w czerwcu 2015 roku sanktuarium w Tabgha nad Jeziorem Tyberiadzkim, gdzie zgodnie z tradycją Chrystus dokonał rozmnożenia chleba i ryb, zostało w niedzielę ponownie otwarte dla wiernych. Zarzut podpalenia postawiono żydowskim ekstremistom.

W uroczystościach wzięli udział katoliccy hierarchowie oraz przedstawiciele władz i darczyńców, dzięki którym przeprowadzono remont kosztujący prawie milion euro. Władze Izraela przekazały na ten cel 370 tys. euro.

"Kiedy ostatni raz byliśmy tutaj, patrzyliśmy na spalone mury pokryte nienawistnymi napisami. Państwo Izrael jest całkowicie zdeterminowane, by wolność religijna wszystkich wyznań i wierzących była w pełni szanowana. Nienawiść nie zwycięży. Jesteśmy wszyscy równi przed Bogiem i prawem" - oświadczył podczas uroczystości prezydent Izraela Reuwen Riwlin.

Kompleks Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb został poważnie uszkodzony przez pożar, a na ścianach napisano czerwonym sprayem werset z hebrajskiej modlitwy przeciwko "oddawaniu czci fałszywym bogom".

Wkrótce po pożarze zatrzymano 16 podejrzanych - młodych osadników żydowskich z osiedli na Zachodnim Brzegu Jordanu, w tym z osiedla Icchar, uważanego za bastion żydowskich ekstremistów zamieszanych w przeszłości w przestępstwa motywowane nienawiścią. Trzem osobom postawiono zarzuty czynów popełnionych z nienawiści do chrześcijaństwa, ale żaden wyrok jeszcze nie zapadł.

Katolicki Kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb zbudowano w latach 80. XX wieku na pozostałościach świątyń z IV i V wieku, wzniesionych w miejscu, gdzie według tradycji biblijnej Chrystus dokonał cudownego rozmnożenia pięciu bochenków chleba i dwóch ryb, by nakarmić nimi podążające za nim tłumy wiernych.

Przedstawiająca ryby i chleb odrestaurowana mozaikowa posadzka z V wieku, co roku podziwiana przez tysiące pielgrzymów, nie została zniszczona przez pożar.

W ostatnich latach kościoły i meczety w Izraelu często stawały się celem podobnych aktów wandalizmu i profanacji. Według danych organizacji Rabini na rzecz Praw Człowieka od 2009 roku w Izraelu, Jerozolimie Wschodniej i na terytorium okupowanego Zachodniego Brzegu Jordanu doszło do co najmniej kilkudziesięciu motywowanych nienawiścią ataków na kościoły, klasztory i meczety

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Sanktuarium w Tabgha ponownie otwarte
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.