Sensacyjne odkrycie: najstarszy na świecie hebrajski tekst z imieniem Boga. "Zdarza się raz na 1000 lat"

Sensacyjne odkrycie: najstarszy na świecie hebrajski tekst z imieniem Boga. "Zdarza się raz na 1000 lat"
Przykład tabliczki złorzeczącej. Tabliczka z Eyguières (Francja). Fot. Domena publiczna
histmag.org / mł

Mała, ołowiana tabliczka, odnaleziona na górze Ebal w Palestynie to historyczne odkrycie. Archeologowie znaleźli ją w 2019 roku, ale dopiero teraz udało się odczytać zapisane na niej słowa. Treść naprawdę może zaskoczyć.

Jaki napis znalazł się na starożytnej tabliczce, którą badacze datują na 1200 r. p.n.e? Jak się okazało, to tzw. tabliczka złorzecząca, której treść sprowadza się do kilku zdań. Naukowcy z Associates for Biblical Research okreslili, że powstała w epoce brązu, około 1200 lat p.n.e. To oznacza, że tabliczka może być najstarszym przedmiotem zawierającym napisy w języku hebrajskim, dowodzącym, że języka hebrajskiego używano kilkaset lat wcześniej, niż dotąd sądziliśmy.

DEON.PL POLECA
Niezwykłe odkrycie najstarszego hebrajskiego tekstu

Jak podał portal histmag.org, na konferencji zorganizowanej przez zespół badaczy z Associates for Biblical Research (ABR) zostały przedstawione najnowsze ustalenia dotyczące tabliczki z góry Ebal. Odkryto ją w 2019 roku, ale dopiero teraz udało się odczytać zapisane na niej słowa. Treść wskazuje, że jest to tabliczka złorzecząca.

Archeolog Scott Stripling wyjaśnił podczas konferencji, że by odczytać tabliczkę, trzeba było wykonać tysiące skanów przy użyciu tomografu. Dzięki nim odnaleziono 40 znaków, z których jedenaście badacze uznali za starsze od alfabetu paleohebrajskiego. Alfabet paleohebrajski jest datowany na ok. X wiek p.n.e i był używany do czasów powrotu Izraelitów z niewoli babilońskiej. 

DEON.PL POLECA

Najwcześniejszą znaną inskrypcją paleohebrajską był do tej pory Kamień z Tel Zajit odkryty w 2005 na nizinach starożytnej Judei). Znalezisko datowane jest na połowę X wieku p.n.e, co oznacza, że tabliczka złorzecząca z góry Ebal jest od niej starsza.

Tabliczka z zapisanym po hebrajsku imieniem Boga

Jaki napis znalazł się na tabliczce? Jego treść może zaskoczyć współczesnych odbiorców, brzmi bowiem: "Przeklęty, przeklęty, przeklęty – przeklęty przez Boga Jahwe. Umrzesz przeklęty. Przeklęty umrzesz z pewnością. Przeklęty przez Jahwe – przeklęty, przeklęty, przeklęty"

Jak dotąd najstarszy znany zabytek z zawartym tetragramem JAHWE jest o około 500 lat młodszy od odkrytej inskrypcji - podaje histmag.org. To oznacza, że odkrycie jest naprawdę sensacyjne: Jeśli potwierdzi się datowanie na ok. 1200 lat p.n.e., tabliczka złorzecząca z góry Ebal będzie najstarszym na świecie znanym przedmiotem zawierającym inskrypcje w języku hebrajskim. 

"Na takie zapiski można trafić tylko raz na 1000 lat"

W rozmowie z The Times of Izrael prof. Gershon Galil, profesor Biblical Studies and Ancient History i były dyrektor Wydziału Historii Żydowskiej na Uniwersytecie w Hajfie powiedział, że na takie zapiski można trafić tylko raz na 1000 lat. To podkreśla rangę odkrycia z góry Ebal. Inni uczeni zwracają jednak uwagę na to, że naukowcy z ABR nie opublikowali jeszcze wyników swoich badań w czasopiśmie naukowym ani nie pokazali światu skanów i zdjęć tabliczki. 

Źródło: histmag.org / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Yves Congar

Yves Congar po raz kolejny występuje w roli odkrywcy źródeł. Po wydaniu doniosłej trylogii Wierzę w Ducha Świętego opublikował swoją ostatnią, podsumowującą książkę – Słowo i Tchnienie – dając wyraz głębokiej wrażliwości na życie Kościoła.

...

Skomentuj artykuł

Sensacyjne odkrycie: najstarszy na świecie hebrajski tekst z imieniem Boga. "Zdarza się raz na 1000 lat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.