Seria kradzieży w katedrze w Bayeux. "Jesteśmy bezbronni"

Seria kradzieży w katedrze w Bayeux. "Jesteśmy bezbronni"
Katedra w Bayeux. Fot. Boris Breytman / Depositphotos
KAI / pk

Katedra w Bayeux w Normandii została dotknięta serią kradzieży. - Nie chcę zamykać kościoła, ale co zrobić po takiej serii? Jesteśmy bezbronni - lokalne media cytują rektora katedry, ks. Emmanuela Peteula. Tylko od grudnia, jak powiedział, włamano się do co najmniej siedmiu skarbonek lub nawet w całości je wyniesiono w ciągu jednego dnia; ostatnio w zeszłym tygodniu. Policja prowadzi w tej sprawie śledztwo.

W innych okradzionych budynkach sakralnych kamery monitoringu były w stanie odstraszyć złodziei. - Ale katedra jest na to zbyt duża - mówi ks. Peteul. Co więcej, pełny nadzór wideo budzi wątpliwości prawne. Rektor mówi, że kościelny ma tylko 20-godzinny etat. Nikt nie monitoruje wejść i wyjść. Nie wierzy też, że władze cywilne mogą mu zaproponować jakieś rozwiązania. Państwo jako właściciel katedry odpowiada jedynie za jej utrzymanie, zarządzanie leży w gestii kościoła.

Katedra w Bayeux jest jednym z najważniejszych obiektów sakralnych w Normandii. Prawie 100-metrowa świątynia w stylu normańsko-romańskim została przebudowana i wykończona w stylu gotyckim.

Od lipca popularny we Francji spektakl Światło i dźwięk będzie miał miejsce także w Bayeux ze spektakularnymi projekcjami slajdów. - Wtedy katedra będzie otwarta do godz. 22.30, ale także dla złodziei - stwierdził ks. Peteul.

Źródło: KAI / pk

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Seria kradzieży w katedrze w Bayeux. "Jesteśmy bezbronni"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.