Dekrety o męczeństwie i cnotach heroicznych

Dekrety o męczeństwie i cnotach heroicznych
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / slo

Papież Franciszek wyraził 3 czerwca zgodę na ogłoszenie przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych dekretów w sprawie uznania męczeństwa 93 osób duchownych i świeckich z Hiszpanii - ofiar wojny domowej z lat 1936-1939, jak również dekretów o heroiczności cnót 4 innych osób z Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

Dekrety uznające męczeństwo otwierają drogę do beatyfikacji sług Bożych. W przypadku dekretów o heroiczności cnót, do beatyfikacji potrzebne jeszcze będzie uznanie cudów przypisywanych wstawiennictwu kandydatów na ołtarze.

Dekrety o męczeństwie dotyczą czterech grup osób zabitych z "nienawiści do wiary". Pierwszą tworzą Mauro (Abel Angel) Palazuelos Maruri i 17 Towarzyszy z zakonu benedyktynów, zamordowani w 1936 r. Druga grupa to Jan od Jezusa (Juan) Vilaregut Ferrer i trzech Towarzyszy z zakonu karmelitów oraz ks. Pablo Segalá Solé, zamordowani również w 1936 r. W trzeciej grupie znaleźli się Crisanto, Aquilino i Cipriano José oraz 63 Towarzyszy z Instytutu Braci Szkół Chrześcijańskich oraz dwóch świeckich zabitych w latach 1936-1939. Czwartą grupę tworzą Aurelia (Clementina) Arambarri Fuente i trzy Towarzyszki ze Zgromadzenia Sług Maryi Posługujących Chorym, zamordowane w 1936 r.

Heroiczność cnót orzeczono w przypadku João De Oliveira Matos Ferreira, biskupa pomocniczego diecezji Guarda w Portugalii, założyciela Stowarzyszenia Liga Sług Jezusa (1879-1962). Kolejne dwie osoby pochodzą w Włoch: ks. Nicola Mazza, wychowawca ubogiej młodzieży (1790-1865) i s. Maria Celeste (Giulia) Crostarosa, założycielka Zakonu Sióstr Najświętszego Zbawiciela (1696-1755). Z Hiszpanii pochodzi natomiast s. Teresa od św. Józefa (Teresa) Toda y Juncosa, założycielka Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Terezjanek św. Józefa (1826-1898).

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dekrety o męczeństwie i cnotach heroicznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.