Franciszek: potrzeba nowej umowy społecznej

Franciszek: potrzeba nowej umowy społecznej
(fot. giulio napolitano / Shutterstock.com)
KAI / pk

Do utworzenia nowej umowy społecznej XXI w. - wezwał Franciszek przedsiębiorców uczestników Fortune-Time Global Forum w Rzymie.

- Świat potrzebuje pilnie bardziej zintegrowanych i sprawiedliwszych modeli gospodarczych, nie abstrakcji lecz konkretnych pomysłów i skutecznego działania - powiedział papież. Konferencja odbywała się pod hasłem "Wyzwanie XXI w. W celu utworzenia nowej umowy społecznej". Wzięli w niej udział m.in. osobistości świata gospodarczego i polityki.

Franciszek: potrzeba nowej umowy społecznej - zdjęcie w treści artykułu

DEON.PL POLECA

(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)

Nie można zignorować krzyku naszych sióstr i braci

- Jeśli zignorujemy krzyk wielu barci i sióstr w każdym zakątku świata wtedy zaprzeczymy nie tylko swoim prawom i wartościom, które otrzymaliśmy od Boga ale także zamkniemy się na ich mądrość i uniemożliwiamy im aby wzbogacali nas swymi talentami kulturami i tradycjami. Takie zachowanie pogarsza cierpienia ubogich i zepchniętych na margines oraz czyni nas samych bardziej ubogimi, nie tylko materialnie, ale również moralnie i duchowo - powiedział Franciszek.

Papież zwrócił uwagę, że nasz świat naznaczony jest dzisiaj wielkim niepokojem. - Nierówność między narodami rosną; wojna, bieda, ruchy migrantów i uchodźców wpływają na wiele wspólnot. W tej sytuacji ludzie chcą wyrazić swoje obawy i lęki, chcą wnieść swój wkład w społeczeństwo i uczestniczyć w zarządzaniu zasobami i rozwoju, które są często zastrzeżone tylko dla nielicznych - mówił papież.

"Ważna jest kreatywność"

Franciszek stwierdził, że w tej sytuacji możemy również doświadczyć nadziei. - Jeśli zidentyfikujemy zło pośród nas, możemy spróbować go leczyć, stosując odpowiednią terapię - powiedział. Do tej terapii zaliczył: kroki instytucjonalne i osobiste nawrócenie, "przemianę serca", "fundamentalną odnowę". - Przy czym nie chodzi tylko o gospodarkę rynkową ale dobro wspólne ludzkości tak aby każdy miał prawo do udziału w zasobach planety, mieć takie same szanse jak inni do rozwoju swego potencjału - powiedział Franciszek.

- Nasze wielkie wyzwanie polega na tym aby na poziomie globalnym odpowiedzieć na niesprawiedliwość poprzez promowanie lokalnego, osobistego poczucia odpowiedzialności, tak aby nikt nie został wykluczony z udziału w życiu społecznym. Pytanie, jakie powinniśmy sobie zadać brzmi: W jaki sposób możemy doprowadzić siebie i nasze społeczności do tego aby lepiej odpowiedzieć na cierpienia i potrzeby tych, którzy są daleko lub pośród nas - mówił Franciszek i dodał: "Odnowa, oczyszczanie i wzmacnianie solidnych modeli ekonomicznych zależy od naszego osobistego nawrócenia i wspaniałomyślności wobec potrzebujących".

Papież wezwał do przemiany instytucji i struktur gospodarczych tak aby na nowo i mocnej zwróciły się w stronę człowieka. - Ważna jest kreatywność. Reform nie przeprowadza się w próżni - zaznaczył papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Franciszek: potrzeba nowej umowy społecznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.