Nowa encyklika Franciszka będzie antypolska?

Nowa encyklika Franciszka będzie antypolska?
(fot. Republic of Korea / flickr.com)
5 lat temu
„Rzeczpospolita" / KAI / pz

O nowej encyklice poświęconej ekologii w Watykanie już mówi się "antypolska" - donosi "Rzeczpospolita". Czy faktycznie tak będzie?

W czwartek, 18 czerwca w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej zostanie zaprezentowana encyklika papieża Franciszka "Laudato sii".

W prezentacji wezmą udział przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax", kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, delegat prawosławnego patriarchatu Konstantynopola, metropolita Pergamonu Jan (Zizoulas) oraz założyciel i dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badania Wpływu Klimatu, prof. John Schellnhuber. Najnowsza encyklika Ojca Świętego będzie pierwszym dokumentem tej rangi, poświęconym zagadnieniom środowiska naturalnego człowieka.

Franciszek na zakończenie niedzielnego spotkania z wiernymi powiedział: - Zachęcam do towarzyszenia temu wydarzeniu, aby odnowić swoją wrażliwość na degradację środowiska naturalnego, ale również w celu odzyskania go na własnych terytoriach mówił papież. Encyklika ta skierowana jest do każdego: módlmy się, aby wszyscy mogli przyjąć jej orędzie i wzrastać w odpowiedzialności za wspólny dom, jaki powierzył nam Bóg.

Kłopot z papieskim dokumentem może mieć Polska. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Franciszek sporo miejsca poświęca w nim kwestii wydobycia węgla kamiennego i związaną z tym degradacją środowiska. Zwraca uwagę na to, że kraje, których przemysł energetyczny oparty jest na węglu, niszczą środowisko przez emisję dwutlenku węgla, i apeluje o jej ograniczenie.

- Trzeba nic nie rozumieć z metodyki nauczania społecznego Kościoła, aby wygłaszać takie opinie. Zatem nie wierzę, że ten głos pochodzi (jak pisze dziennik) z Watykanu - komentuje franciszkanin Stanisław Jaromi, szef Ruchu Ekologicznego św. Franciszka. - Choć Kościół nie jest ekspertem w dziedzinie nauki, ekonomii czy gospodarki, to jest "ekspertem od ludzkości", od powołania człowieka do działania w sprawiedliwości i dla dobra wspólnego. Pyta też z troską, jak to możliwe, że ubiegamy się o budowanie lepszej przyszłości, nie myśląc o kryzysie środowiska i cierpieniach ludzi zepchniętych na margines społeczeństwa? Oraz czy nasza wiara wnosi właściwe motywacje i wymagania wobec świata, którego jesteśmy częścią? - argumentuje na swoim blogu.

- Jego głos w sprawie zmian klimatycznych, które są problemem globalnym, z poważnymi następstwami ekologicznymi, społecznymi, ekonomicznymi, politycznymi oraz dotyczącymi podziału dochodów wynika z troski o świat i jego mieszkańców, zwłaszcza tych najbardziej doświadczanych jego skutkami. Zatem jest również po stronie polskich górników ciężko pracujących w (niestety) fatalnie zarządzanych przedsiębiorstwach - dodaje franciszkanin.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowa encyklika Franciszka będzie antypolska?
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Nowa encyklika Franciszka będzie antypolska?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.