Ormiańskokatolicki patriarcha w czasie mszy z papieżem oficjalnie objął urząd

Ormiańskokatolicki patriarcha w czasie mszy z papieżem oficjalnie objął urząd
fot. PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO
KAI / pk

Rafał Piotr XXI Minassian, ormiańskokatolicki patriarcha Cylicji, oficjalnie objął urząd. W środę 2 lutego po południu potwierdził to papież Franciszek.

Nastąpiło to podczas Mszy św. w bazylice św. Piotra w Watykanie pod przewodnictwem papieża, sprawowanej w uroczystość Ofiarowania Pańskiego i w Światowym Dniu Życia Konsekrowanego. Jednym z koncelebransów był prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri.

Informując o dzisiejszym wydarzeniu Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej przypomniało, że nowy patriarcha Cylicji dla Ormian (katolików) Rafał Piotr (Raphaël Bedros) XXI Minassian został wybrany na to stanowisko 23 września 2021 przez Synod Biskupów Kościoła Patriarszego Cylicji dla Ormian, zwołany przez papieża do Rzymu.

Wspólne świadectwo

"Nowy Ojciec i Głowa Kościoła Patriarszego poprosił Ojca Świętego o przyjęcie do wspólnoty kościelnej, której mu udzielono na mocy listu ogłoszonego 24 września" - podkreślono w komunikacie Biura Prasowego. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wielowiekowy zwyczaj przewiduje, iż znaczenie owej wspólnoty jest podkreślone publicznie w czasie Eucharystii sprawowanej przez papieża (lub jego delegata) wraz z nowym patriarchą.

DEON.PL POLECA

Jego obecność przy ołtarzu obok Ojca Świętego, jak również kardynałów-prefektów Komgregacji: Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Kościołów Wschodnich "wyraża ponadto wspólne świadectwo ofiarowane przez łacińskie i wschodnie życie konsekrowane, któremu oba urzędy mają towarzyszyć w imieniu Jego Świątobliwości" - głosi dokument watykański.

Kim jest Rafał Piotr XXI Minassian?

Przyszły patriarcha urodził się 24 listopada 1946 w Bejrucie w rodzinie ormiańskokatolickiej. Po nauce w seminarium patriarszym w Bzommarze koło Bejrutu (mieści się tam również siedziba patriarchy) w latach 1958-67 kształcił się na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1967-73) i równolegle chodził na kursy psychopedagogki na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim.

24 czerwca 1973 przyjął święcenia kapłańskie jako członek Instytutu Duchowieństwa Patriarszego w Bzommarze (ICPB). Do 1982 posługiwał duszpastersko przy katedrze patriarszej w Bejrucie, następnie przez 2 lata był sekretarzem ówczesnego patriarchy Jana Piotra XVIII Kaspariana, a w latach 1984-89 stał na czele fundacji kompleksu parafialnego Świętego Krzyża w wiosce Zalka (na wschód od stolicy kraju). W latach 1975-89 był sędzią sądu Kościoła ormiańskokatolickiego w Bejrucie. Równolegle do tych obowiązków (od 1985) wykładał liturgikę ormiańską na Katolickim Uniwersytecie Ducha Świętego w Kasliku (na północ od Bejrutu).

W 1989 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie początkowo był proboszczem parafii ormiańskokatolickiej w Nowym Jorku a od 2003 posługiwał jako duszpasterz dla swych wiernych w Kalifornii, Arizonie i Newadzie.

W 2004 wrócił do Libanu, gdzie przy pomocy włoskiej zorganizował stację telewizyjną Telepace Armenia i został jej dyrektorem. Na tym stanowisku zastało go powołanie 2 września 2005 przez Synod na patriarszego egzarchę Jerozolimy i Ammanu oraz Palestyny. 24 czerwca 2011 mianowano go biskupem (Benedykt XVI nadał mu tytuł arcybiskupa tytularnego Cezarei Kapadockiej) dla katolików ormiańskich w Europie Wschodniej, sakry udzielił mu 16 lipca tegoż roku ówczesny patriarcha ormiańskokatolicki Nerses Piotr XIX Tarmuni.

A 23 września ub.r. Synod Biskupów wybrał abp. Minassiana, po kilkumiesięcznym impasie w wyborach, na nowego patriarchę Cylicji dla Ormian. Jako zwierzchnik tego wschodniego Kościoła katolickiego przyjął on imiona Rafał Piotr XXI (Raphaël Bedros). Papież Franciszek już nazajutrz potwierdził ten wybór, jak tego wymagają przepisy Kościołów wschodnich.

W dniach 24-26 czerwca 2016 jeszcze jako arcybiskup gościł w swej siedzibie biskupiej w Giumri na północy Armenii Ojca Świętego, który w tym czasie odwiedził Armenię.

Ormiański Kościół Katolicki

Ormiański Kościół Katolicki skupia ok. 800 tys. wiernych na całym świecie, głównie w Europie Środkowej i Południowej, także w Ameryce Północnej i Południowej i na Bliskim Wschodzie. Próby unii wyznawców Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego z Rzymem podejmowano kilkakrotnie, począwszy od końca XII wieku, ale nie były one udane. Dopiero w połowie XVII wieku na ziemiach polskich udało się pozyskać dla tej idei większość mieszkających w ówczesnej Rzeczypospolitej Ormian i tak powstał Kościół ormiańskokatolicki, który od 1740 ma rangę patriarchatu. Dla podkreślenia swych związków z Rzymem ormiańskokatoliccy patriarchowie Cylicji do swego imienia biskupiego dodają imię Piotr (Bedros lub Petros w oryginale) z kolejnym numerem. Ich siedzibą jest Bzommar, obecnie przedmieście Bejrutu.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Ormiańskokatolicki patriarcha w czasie mszy z papieżem oficjalnie objął urząd
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.