Patriarcha Minassian: rozproszeni Ormianie wciąż cierpią i potrzebują nadziei

Patriarcha Minassian: rozproszeni Ormianie wciąż cierpią i potrzebują nadziei
(Fot. pl.depositphotos.com)
Vaticannews/KAI/dm

Nowy patriarcha katolickiego Kościoła ormiańskiego został przyjęty przez papieża Franciszka. Rafał Piotr XXI Minassian wyznał Radiu Watykańskiemu, że „było to spotkanie z ojcem bardzo zainteresowanym losem Ormian”. Podkreślił, że wciąż bardzo cierpią oni z powodu rozproszenia i życia w diasporze. - Moim zadaniem będzie scalenie wspólnoty i przywrócenie wiernym nadziei - powiedział Rafał Piotr XXI.

Nowy patriarcha podkreśla, że spotkanie z papieżem Franciszkiem przebiegło w bardzo serdecznej atmosferze. - Na początku papież zażartował, że wreszcie udało się mnie złowić. Dał mi też ważne wskazówki na przyszłość - zaznaczył patriarcha Minassian.

DEON.PL POLECA
- Przede wszystkim będę się starał być prawdziwym pasterzem, dobrym pasterzem. Program, który mam w sercu, wraz ze wszystkimi członkami Synodu, będzie polegał na opracowaniu bardzo jasnej strategii dla ormiańskiego Kościoła katolickiego, tak abyśmy mogli się wzmocnić i odnowić w celu wdrożenia nowej strategii apostolatu misyjnego - powiedział papieskiej rozgłośni Rafał Piotr XXI.

I dodał: - Musimy jeszcze bardziej służyć naszej społeczności, która wiele wycierpiała nie tylko sto lat temu w czasie ludobójstwa, ale i w ostatnich dekadach. Wielu musiało zostawić za sobą wszystko, aby wyruszyć w poszukiwaniu nowej ziemi, nowych możliwości życia. Jak wspomniał mi Franciszek, naród ormiański ma to doświadczenie cierpienia i wie, jak się odnowić i odbudować. Dla nas jest to więc wyzwanie, aby pomóc tym wszystkim ludziom, którzy są w diasporze i zgromadzić ich w ich domu, którym jest Kościół. Chcemy umacniać ich w wierze i pomóc zapewnić to wszystko, co jest potrzebne do bezpieczniejszego i godniejszego życia niż to, czego wcześniej doświadczyli“.

DEON.PL POLECA

Patriarcha Minassian wskazał na ogromne bogactwo katolickiego Kościoła ormiańskiego, jakim jest silna i wytrwała wiara jego wiernych. - Tam, gdzie są prześladowania, jest więcej wiary i przywiązania do Kościoła powszechnego - mówi patriarcha. Wyznaje, że odwiedzając kraje byłego Związku Radzieckiego doznaje niesamowitego umocnienia, jak ksiądz.

- Istnieje tam tak głęboka wiara, której ja z podobną głębią nie jestem w stanie wyrażać. W ich duszach jest ukryta wiara, która eksploduje podczas ceremonii - podkreślił patriarcha Minassian.

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Vaticannews/KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Marek Starowieyski

Chrześcijanie na Bliskim Wschodzie: ormianie, koptowie, gruzini, maronici, syro-malabarczycy i inni, to temat niemalże nieobecny w Polsce, a co za tym idzie – niezrozumiany. Często nie spodziewamy się nawet, jak ogromne bogactwo kulturowe i liturgiczne...

Skomentuj artykuł

Patriarcha Minassian: rozproszeni Ormianie wciąż cierpią i potrzebują nadziei
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.