Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza w grono swoich kapelanów honorowych

Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza w grono swoich kapelanów honorowych
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com // archwwa.pl)
KAI / kk

Ks. Bartłomiej Kapałka to organizator i pierwszy proboszcz w podwarszawskiej parafii Rybie. Dokument wręczył mu osobiście kard. Kazimierz Nycz, który dziś specjalnie przybył do Rybia na odpust parafialny św. Bartłomieja.

Ks. prałat Bartłomiej Kapałka jest organizatorem parafii oraz budowniczym kościoła w Rybiu. Tworzył tę parafię od podstaw - najpierw jako wikariusz parafii w Raszynie, potem, od 1988 roku, jako proboszcz powstałej już wtedy parafii. Konsekracja kościoła w Rybiu odbyła się 17 października 2004 r.

Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza w grono swoich kapelanów honorowych - zdjęcie w treści artykułu

(fot. archwwa.pl)

Jak podkreśla kard. Kazimierz Nycz, ks. Bartłomiej Kapałka jest nie tylko budowniczym kościoła i organizatorem parafii w sensie instytucjonalnym. "Stworzył przede wszystkim wspaniałą wspólnotę wiernych. Atmosfera panująca w tej parafii jest godna podziwu. Ksiądz prałat Kapałka absolutnie zasługuje na godność kapelana honorowego Ojca Świętego"

Tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego (potocznie w Polsce nazywany prałaturą papieską) to jedyna obecnie istniejąca kapłańska godność honorowa nadawana przez papieża. Drugą wciąż istniejącą godnością jest tytuł prałata honorowego Ojca Świętego. Tytuł kapelana honorowego papież przyznaje kapłanom, którzy ukończyli 65. rok życia, za szczególne duszpasterskie zasługi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek włączył warszawskiego księdza w grono swoich kapelanów honorowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.