Papież nie chce swego wizerunku na monetach

Papież nie chce swego wizerunku na monetach
(fot. Grzegorz Gałązka/galazka.deon.pl)
KAI / kk

Papież Franciszek nie chce, aby jego wizerunek znalazł się na watykańskich monetach euro. W nowej edycji monet na 2017 rok będzie uwieczniony tylko herb papieża, potwierdził w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA Watykański Urząd Filatelistyki i Numizmatyki.

Jak poinformowano, od wprowadzenia watykańskiej edycji euro w 2002 roku jest to pierwszy przypadek, kiedy na monetach nie będzie wizerunku urzędującego papieża.

Dotychczas wizerunek Franciszka w trzech różnych wersjach zdobił wszystkie watykańskie monety euro od jednego centa do dwóch euro. O tym, że go zabraknie, poinformował biuletyn Unii Europejskiej z 24 stycznia. Przypomniano jednocześnie, że choć Watykan nie jest członkiem UE, ma zezwolenie na emisję monet euro. Na mocy porozumienia z Unią Europejską z 2010 roku Watykan może emitować monety ogólnej wartości 2,3 mln euro. Do tego doliczana jest jeszcze niewielka, zmienna suma, która jest przeliczana w regularnych odstępach czasu.

Watykańskie monety są poszukiwane przez numizmatów. Watykan jest jednak zobowiązany do wypuszczania do obiegu co najmniej 51 procent całego nakładu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież nie chce swego wizerunku na monetach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.