Papież zachęcił Polaków do głębokiego przeżycia Wielkiego Postu
Do głębokiego przeżycia Wielkiego Postu zachęcił Franciszek pielgrzymów polskich podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Drodzy pielgrzymi polscy, serdecznie pozdrawiam was tu obecnych i waszych bliskich. Środa Popielcowa przypomina nam o kruchości życia człowieka i świata: "Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz". Ten dzień zachęca nas do patrzenia na życie w świetle nauczania Pana Jezusa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" i wzywa wszystkich do przemiany serc. Czyni to słowami Świętego Pawła: "W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem" (2 Kor 5, 21). Znak popiołu i słowa usłyszane w dzisiejszej liturgii niech wzmogą naszą wielkopostną refleksję. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, rozpoczynamy Wielki Post, czas przygotowania do Wielkanocy, który czerpie światło z tajemnicy paschalnej. Wyruszamy w pielgrzymce wiary i nadziei ku Chrystusowi, Który jest Światłem. Podejmujemy pokutę, umartwienie, by ożywić w sobie tajemnicę naszego zmartwychwstania w Chrystusie; by, odnowić własną tożsamość, wynikającą z przyjętego Chrztu świętego. Ta perspektywa odnowy i przemiany sprawia, że Wielki Post jest ze swej natury czasem nadziei. Wspominamy wydarzenia opisane w Księdze Wyjścia i osobę Mojżesza, który wyprowadził naród wybrany z niewoli. Wyjście z Egiptu przenikała ogromna nadzieja ludzi. Przede wszystkim wspominamy jednak Paschę Chrystusa, przez którą otworzył nam drogę do życia wiecznego. Przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie odkupił nas z grzechów i dokonał naszego zbawienia. Ten wielki dar zobowiązuje nas do wysiłku, do pracy nad sobą, do stawiania czoła pokusom, by pokonać grzech i zło. W Wielkim Poście żyjemy szczególną dynamiką nawrócenia, pielgrzymowaniem z niewoli grzechu ku wolności, które zawsze trzeba podejmować i ponawiać. Jest ono trudne, bo miłość wymaga wysiłku, ale jest to pielgrzymowanie, które kształtuje w nas silną, niezłomną nadzieję. Podejmijmy je chętnie wraz z Dziewicą Maryją. Ona w godzinie męki i śmierci swojego Syna wierzyła w zwycięstwo miłości Boga, miała w sobie nadzieję Jego zmartwychwstania.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli między innymi pielgrzymi z parafii św. Stanisława z miejscowości Kobylin-Borzymy (diec. łomżyńska) oraz grupa z Biura Pielgrzymkowego "PAX" z Białegostoku.
Skomentuj artykuł