Ten brak może doprowadzić do zamieszania w Watykanie

Ten brak może doprowadzić do zamieszania w Watykanie
(fot. shutterstock.com)

Jeden z najważniejszych urzędów w Watykanie pozostaje nieobsadzony. 5 lipca zmarł kard. Jean-Louis Tauran, który pełnił dotychczas urząd kamerlinga.

To jedno z najważniejszych stanowisk, które nie traci swojej mocy po śmierci papieża.

Dlaczego brak kamerlinga może wiązać się z dużymi kłopotami?

Konstytucja Apostolska Universi Dominici Gregis o wakacie Stolicy Apostolskiej i wyborze biskupa rzymskiego promulgowana przez Jana Pawła II w 1996 roku wyraźnie stwierdza, że to kamerling oficjalnie potwierdza śmierć papieża oraz zabezpiecza osobiste dokumenty i sypialnię Ojca świętego, a także zapieczętowuje jego mieszkanie.

Co więcej to on ogłasza ludowi śmierć biskupa Rzymu i odpowiada za administrowanie Watykanem, pałacem na Lateranie oraz posiadłościami w Castel Gandolfo, w których pracują przecież tysiące ludzi.

DEON.PL POLECA

Podczas sede vacante Stolica Apostolska posługuje się herbem kardynała kamerlinga. Za tarczą herbową znajdują się zawsze dwa skrzyżowane klucze i rozpostarty parasol. Klucze to ewangeliczny symbol władzy danej Piotrowi przez Jezusa Chrystusa.

Czy papież Franciszek wybierze nowego kamerlinga? Na pewno pomoże to w sprawnym działaniu administracji i przygotuje wybraną osobę do pełnienia tej funkcji.

Jak podkreślają watykaniści, Franciszek nie musi wprawdzie wybierać nowego kamerlinga. Miało to miejsce w 1941 roku, kiedy papież Pius XII po śmierci kard. Lorenzo Lauri nie wybrał jego następcy. Kardynałowie elektorzy byli zmuszeni do wybrania kamerlinga spośród siebie po śmierci Piusa XII w 1958 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Ten brak może doprowadzić do zamieszania w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.