Siostra katechetka miała znęcać się nad dziećmi, sprawa u rzecznika dyscyplinarnego

Siostra katechetka miała znęcać się nad dziećmi, sprawa u rzecznika dyscyplinarnego
fot. Depositphotos
PAP / pk

Szkoła zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy wojewodzie wielkopolskim o możliwości psychicznego i fizycznego znęcania się nad uczniami przez nauczycielkę religii – poinformowała w czwartek PAP rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Poznaniu Magdalena Miczek.

Ponadto - jak podała rzecznik - wicedyrektor szkoły pisemnie zwróciła się do dyrektora wydziału katechetycznego Kurii Diecezjanej w Kaliszu o zmianę na stanowisku nauczyciela religii.

Sprawa ujrzała światło dzienne w połowie listopada br. mieszkaniec Kalisza zawiadomił policję o podejrzeniu znęcania się nad jego trzema córkami oraz innymi uczniami przez siostrę katechetkę w Szkole Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu. Sprawa - jak ocenił w rozmowie z PAP - dotyczy uczniów z klas od 1 do 4.

Jak twierdzi, znęcanie polegało na tym, że "podczas przerw między lekcjami katechetka nie pozwalała dzieciom jeść w klasie śniadań, ani korzystać z toalety. Mówiła, że jak rodzice będą pili alkohol, to przyjedzie po nich policja, nawiedzi ich szatan i pójdą do piekła. Twierdziła, że dzieci trafią wtedy do domu dziecka. Potrafiła też szarpać dzieci za ręce, czy ubrania - wymienił mężczyzna.

Ojciec dziewczynek powiedział, że rodzice poszli ze skargą do dyrekcji szkoły. - Poinformowano nas, że nie można nic zrobić, bo zakonnica jest pracownicą kościoła, a nie szkoły - stwierdził. Dlatego - jak przekazał - zawiadomił policję, która prowadzi czynności wyjaśniające w kierunku znęcania się psychicznego i fizycznego.

DEON.PL POLECA

Po nagłośnieniu sprawy Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny (nazaretanki) wydało oświadczenie, w którym poinformowano, że siostra katechetka nie przyznała się do zarzucanych jej medialnie czynów. Z kolei dyrekcja podstawówki przekazała, że nie będzie wypowiadać się do czasu wyjaśnienia sprawy.

Reporterka PAP zwróciła się do Kuratorium Oświaty w Poznaniu z zapytaniem, czy przeprowadziło w sprawie czynności wyjaśniające i jakie podjęto decyzje.

Dyrekcja szkoły - jak przekazała rzecznik prasowy Magdalena Miczek - przeprowadziła rozmowy z wychowawcami klas i zebrała od nich informacje w sprawie, przeanalizowała zapisy kontaktów rodziców i zgłaszane przez nich uwagi przez dziennik elektroniczny. - W wyniku rozpoznania sprawy szkoła zawiadomiła rzecznika dyscyplinarnego dla nauczycieli przy Wojewodzie Wielkopolskim o możliwości popełnienia czynu psychicznego i fizycznego znęcania się nad uczniami naruszającego prawo i dobro ucznia przez nauczycielkę religii - poinformowała.

W klasach, w których uczyła katechetka, zaplanowano cykl warsztatów z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, prowadzonych przez psychologa i pedagoga.

Nauczycielka religii od 14 listopada 2022 roku, na swój wniosek, przebywa na urlopie bezpłatnym.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dariusz Piórkowski SJ

Czy musimy spowiadać się przed księdzem?
Co zrobić, gdy spowiednik nas nie zrozumie lub zrani?
Jak radzić sobie ze zniechęceniem?
W jaki sposób kształtować sumienie?
Czym różni się słabość od grzechu?

Skomentuj artykuł

Siostra katechetka miała znęcać się nad dziećmi, sprawa u rzecznika dyscyplinarnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.