Siostra zakonna ratująca Żydów: pamiętam szczególnie pewną matkę z dwiema córkami. Połączyła nas piękna przyjaźń

Siostra zakonna ratująca Żydów: pamiętam szczególnie pewną matkę z dwiema córkami. Połączyła nas piękna przyjaźń
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Na porannej Mszy św., odprawianej przez papieża Franciszka w kaplicy Domu św. Marty, była obecna włoska zakonnica Ausilia Polletta ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej z Lourdes. W czasie II wojny światowej uczestniczyła ona w ratowaniu Żydów.

- Chciałabym się znowu spotkać z tymi żydowskimi rodzinami, które w czasie okupacji Rzymu gościłyśmy w naszym klasztorze przy via Sistina 113 na wyraźne polecenie Piusa XII - powiedziała po Mszy papieżowi 93-letnia siostra, cytowana przez watykański dziennik "L’Osservatore Romano".

- Pamiętam szczególnie pewną matkę z dwiema córkami: połączyła nas piękna przyjaźń i dodawałyśmy sobie nawzajem odwagi, by przezwyciężyć strach - wspominała zakonnica.

Franciszek o nadużyciach w kwestii objawień maryjnych>>

W ciągu 60 lat życia zakonnego s. Ausilia pracowała we Włoszech, w Belgii, Szwajcarii i Francji. Najdłużej, bo przez 48 lat przebywała w Nicei, gdzie opiekowała się ludźmi starszymi i chorymi. - Dzisiaj moją misją jest modlitwa: przede wszystkim modlę się co dzień za papieża, w intencji beatyfikacji Piusa XII i za młode siostry, żeby się nie zniechęcały i aż do końca żyły swoim powołaniem - wyznała sędziwa zakonnica, pochodząca z okolic Frosinone w prowincji Lacjum.

Wśród najcenniejszych pamiątek przechowuje ona swoją kartę wyborczą z 1946 r. - Kobiety po raz pierwszy mogły wtedy głosować i nie straciłam tej historycznej okazji, by wnieść swój wkład w powojenną odbudowę Włoch - podkreśliła s. Ausilia.

Siostry Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej z Lourdes to niewielkie zgromadzenie zakonne, powstałe we Francji w 1863 r. Ich charyzmatem jest "bycie znakiem życia i nadziei, świadcząc o miłości zbawiającego Boga", ukazanej przez Matkę Bożą św. Bernadecie Soubirous w czasie objawień w Lourdes. 115 sióstr zajmuje się dziś przyjmowaniem pielgrzymów w tamtejszym sanktuarium, wychowaniem młodzieży i opieką nad osobami starszymi w kilku krajach Europy, a także Ameryki Łacińskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Siostra zakonna ratująca Żydów: pamiętam szczególnie pewną matkę z dwiema córkami. Połączyła nas piękna przyjaźń
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.