Skracać dystans, uciekać od klerykalizmu. Jest nowy program duszpasterski dla polskiego Kościoła

Skracać dystans, uciekać od klerykalizmu. Jest nowy program duszpasterski dla polskiego Kościoła
Fot. Edwin Andrade / Unsplash
KAI / mł

- W nowym programie chodzi przede wszystkim o obudzenie wspólnotowości. To jest odpowiedź na sugestię papieża Franciszka, wyrażoną poprzez zwołanie synodu o synodalności, żeby pójść bardziej razem, żeby niwelować pewne bariery, które narosły w rozumieniu i spojrzeniu na Kościół czy wiernych, żeby jak to się mówi – skracać dystans. Chodzi także o to, żeby niwelować pewien klerykalizm, który się też pojawia z inicjatywy środowisk duchownych, ale też i świeckich, byśmy byli bardziej wspólnotą - mówi bp Waldemar Musioł.

Wczoraj w Poznaniu zakończyło się Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie omawiające m.in. program przygotowany na nowy rok liturgiczny, który rozpocznie się w pierwszą niedzielę Adwentu. Hasło programu brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.
Sekretarz Komisji Duszpasterstwa działającej przy Konferencji Episkopatu Polski bp Waldemar Musioł podkreśla, że nowy program duszpasterski ma dwa cele: po pierwsze, przypomnienie soborowej wizji Kościoła jako komunii i po drugie, zdynamizowanie uczestnictwa we wspólnocie Kościoła.

Dodatkowe przestrzenie spotkania duchownych i świeckich

Program można traktować też jako pokłosie ciągle nie przeprowadzonej adaptacji soborowej wizji Kościoła, którą przypomniał na początku III tysiąclecia papież Jan Paweł II w liście apostolskim „Novo Millennio Ineunte”, czyli wizji Kościoła jako komunii. To przypomnienie i kształtowania duchowości komunijnej Kościoła jest właśnie głównym celem programu - zauważa hierarcha.

Inspiracją do realizacji programu jest trwający synod z jego metodologią synodalną, a więc modlitwa, wspólne słuchanie słowa Bożego, dialog, rozeznawanie, świadectwo.

- Proponujemy, żeby stworzyć w parafii np. dodatkowe przestrzenie spotkania duchownych i świeckich. Sugerujemy w programie większe zdynamizowanie struktur parafialnych, które już tam są, jak chociażby dwa ciała doradcze proboszcza, jakim jest parafialna rada duszpasterska i parafialna rada ekonomiczna. Mamy w tym programie zachętę, by diecezje wprowadzały nowe posługi, chociaż one nie są nowe w Kościele, myślę tu o posłudze lektora i akolity dla kandydatów, którzy nie są kandydatami do święceń. Te posługi są świetną szkołą uczestnictwa i zaangażowania – mówi bp Musioł.

DEON.PL POLECA

By w parafii odnalazł się każdy ochrzczony

Celem programu, jak podkreśla biskup, jest ożywienie wspólnotowości w parafii i rozumienia parafii jako wspólnoty wspólnot, nie na zasadzie nadzwyczajności tych wspólnot i ich przeakcentowywania, ale by je uczynić "przestrzeniami, w których odnajdzie się każdy ochrzczony, jeśli tylko zechce do tej wspólnoty dołączyć, poszukać swego miejsca w parafii i w Kościele i odkryć w sobie charyzmat, możliwość sposobu zaangażowania dla wspólnoty”.

Jak realizować w praktyce sugestie z teoretycznego programu duszpasterskiego? Mają w tym pomóc materiały, które zostały zebrane w pięciu zeszytach tematycznych i zostaną rozesłane do każdej parafii. "Chodzi o to, żeby inspirować, przenikać tymi treściami to, co księża robią na co dzień” – dodaje biskup.

Nowy program został opracowany przez Komisję Duszpasterską Konferencji Episkopatu Polski przy współpracy innych podmiotów. Program jest przeznaczony na nowy rok liturgiczny, który rozpocznie się w I niedzielę Adwentu.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomáš Halik

Nadszedł czas odmienionego Kościoła

  • Czy na naszych oczach umiera chrześcijaństwo?
  • Co się stało z ideami, które przez wieki dawały siłę i dynamikę wyznawcom Chrystusa?
  • Czy żyjemy w przełomowym dla naszej wiary i religijności momencie historii?
  • ...

Skomentuj artykuł

Skracać dystans, uciekać od klerykalizmu. Jest nowy program duszpasterski dla polskiego Kościoła
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.