Skrzywdzony w Kościele: decyzja KEP w sprawie komisji ds. pedofilii jest niezrozumiała

Skrzywdzony w Kościele: decyzja KEP w sprawie komisji ds. pedofilii jest niezrozumiała
Prymas Polski abp Wojciech Polak (fot. episkopat.pl / flickr.com)
PAP / tk

Abp Wojciech Polak był zdeterminowany, żeby doprowadzić do końca sprawę komisji ekspertów do spraw wykorzystania seksualnego małoletnich. Decyzja o odsunięciu go jest niezrozumiała – powiedział Robert Fidura, jeden z autorów listu osób wykorzystanych seksualnie przez księży do biskupów.

Robert Fidura uczestniczył w spotkaniu biskupów z osobami wykorzystanymi seksualnie przez księży, które odbyło się w listopadzie 2024 r. na Jasnej Górze. Jest też jednym z autorów listu napisanego przez przedstawicieli skrzywdzonych do polskich biskupów przed rozpoczęciem 401. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Katowicach.

DEON.PL POLECA



 

Niezrozumiała decyzja abpa Polaka

Zapytany, jak ocenia decyzję biskupów o odsunięciu prymasa Polski abpa Wojciecha Polaka od tworzenia komisji ekspertów ds. wykorzystania seksualnego małoletnich i zastąpieniu go przez bpa Sławomira Odera, Fidura zaznaczył, że z jego perspektywy jest ona zupełnie niezrozumiała.

Według niego decyzja ta oznacza, że zamiast iść do przodu, przez najbliższe miesiące biskupi będą analizowali dorobek zespołu abpa Wojciecha Polaka, co spowoduje kolejne opóźnienia.

– To nie jest nic innego, jak sztuczne przedłużanie całej sprawy. Obawiam się, że wbrew deklaracjom celem tych działań jest tak naprawdę utrącenie tej komisji – ocenił.

Biskupi nie odnieśli się do postulatów

Fidura podkreślił również, że biskupi w zasadzie nie odnieśli się do postulatów zawartych w liście, który przedstawiciele skrzywdzonych przez księży wysłali do nich przed rozpoczęciem obrad zebrania plenarnego. W liście tym domagali się m.in. zawieszenia abpa Tadeusza Wojdy w pełnieniu obowiązków przewodniczącego KEP do czasu wyjaśnienia zarzucanych mu zaniedbań, określenia dokładnego terminu rozpoczęcia działań niezależnej komisji badającej przypadki wykorzystania seksualnego w Kościele i powołania Rzecznika Praw Osób Skrzywdzonych w Kościele.

– W zasadzie nikt się nie odniósł do naszych postulatów. Czuję, że po raz kolejny będzie to z naszej strony walka z wiatrakami, walenie głową w mur. Biskupi zakpili z nas. Takie jest moje odczucie – powiedział.

Zapytany o ocenę działań delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży arcybiskupa Wojciecha Polaka Fidura zaznaczył, że miał okazję poznać prymasa osobiście w okresie, gdy był członkiem Rady Fundacji św. Józefa.

Niektórzy biskupi chcą powstania komisji

– Jestem głęboko przekonany, że abp Polak był zdeterminowany, żeby doprowadzić sprawę powołania tej komisji do końca. Niestety, Konferencja Episkopatu Polski to jest prawie 150 biskupów i każdy z nich ma głos. Episkopat nie jest monolitem. Są biskupi, którzy faktycznie chcą powstania tej komisji, którzy myślą: wyczyśćmy to wszystko raz a dobrze i miejmy już to za sobą. Tym razem chyba wygrała inna opcja – ocenił.

Fidura zaznaczył, że to, co powiedział, jest jego osobistą opinią i nie było konsultowane z innymi skrzywdzonymi.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Artur Ważny, Piotr Kosiarski

Czy w Kościele jest miejsce dla każdego?

Dziś coraz częściej słyszy się o osobach, które czują się wykluczone z Kościoła. Pytanie o miejsce w nim zadają małżeństwa niesakramentalne, rodzice cierpiący po stracie dziecka, kobiety, które...

Skomentuj artykuł

Skrzywdzony w Kościele: decyzja KEP w sprawie komisji ds. pedofilii jest niezrozumiała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.