Słowa papieża do Polaków. Poprosił o bardzo konkretny rodzaj miłości

Słowa papieża do Polaków. Poprosił o bardzo konkretny rodzaj miłości
Papież Franciszek. Fot. Riccardo Antimiani / ANSA / PAP
KAI / mł

Podczas środowej audiencji ogólnej papież zwrócił się do Polaków, obecnych na spotkaniu. Poprosił, by nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany. 

Oto słowa Ojca Świętego do Polaków: 

"Pozdrawiam serdecznie Polaków, a w szczególności grupę osób niepełnosprawnych z warsztatu terapii zajęciowej Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie wraz z opiekunami. Św. Daniel Comboni był człowiekiem rozmiłowanym w Bogu i braciach. Dziś apeluje do nas, byśmy nigdy nie zapominali o ubogich, lecz kochali ich, ponieważ w nich jest obecny Jezus ukrzyżowany, oczekujący na zmartwychwstanie. Z serca wam błogosławię."

Trzeba rozpalać ludzi miłością, która ma swoje źródło w Bogu

Papieską katechezę streścił po polsku red. Krzysztof Bronk z Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego:

Drodzy bracia i siostry, w cyklu katechez o gorliwości ewangelizacyjnej rozważamy dziś świadectwo św. Daniela Comboniego. Był on wielkim apostołem Afryki. O ludach tego kontynentu pisał: „zawładnęły moim sercem, które żyje tylko dla nich”, „umrę z Afryką na ustach”. Żył w XIX w., w czasach naznaczonych koszmarem niewolnictwa. Zrozumiał, że niewolnictwo społeczne jest zakorzenione w głębszej niewoli, niewoli serca, niewoli grzechu, z której wyzwala nas Pan. Niestety, niewolnictwo, podobnie jak kolonializm, nie należy do przeszłości. Dlatego jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do walki z wszelkimi formami niewolnictwa. Św. Danielowi zależało na zbawieniu Afryki. Dążył do odnowy misyjnej dzięki zaangażowaniu tamtejszych chrześcijan.

DEON.PL POLECA


Wspierał lokalne duchowieństwo i promował świecką posługę katechetów. Jego gorliwość rodziła się z radości Ewangelii i czerpała z miłości Chrystusa. Pisał: „Trzeba rozpalać ludzi miłością, która ma swoje źródło w Bogu i w miłości Chrystusa; a kiedy ktoś naprawdę kocha Chrystusa, wtedy niedostatki, cierpienia i męczeństwo są słodyczą”. Pragnął misjonarzy gorliwych, radosnych i zaangażowanych, ale przede wszystkim świętych, to znaczy wolnych od grzechu i pokornych. W swej pasji ewangelizacyjnej nigdy nie działał w pojedynkę, lecz zawsze w Kościele. „Mam tylko jedno życie, które mogę poświęcić zbawieniu tych dusz - pisał – a chciałbym mieć ich tysiąc, które mógłbym przeznaczyć w tym celu”.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii pw. św. Anny w Krzyszkowicach (arch. krakowska); z parafii pw. św. Michała Archanioła ze Skrzyszowa (arch. katowicka); Grupa osób niepełnosprawnych z Warsztatu Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej w Szumowie - wraz z opiekunami (45 osób); Grupa międzyparafialna z Włocławka; Pielgrzymi z Polskiej Misji Katolickiej NIEDERRHEIN w Niemczech; Grupa pielgrzymów z WSS SPOŁEM w Warszawie; grupa abstynentów z Nowej Soli, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Skomentuj artykuł

Słowa papieża do Polaków. Poprosił o bardzo konkretny rodzaj miłości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.