Starcia na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Sytuacja jest bardzo napięta

Starcia na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Sytuacja jest bardzo napięta
(fot. shutterstock.com)
KAI / pk

Na położonym w obrębie jerozolimskiego Starego Miasta Wzgórzu Świątynnym, w godzinach porannych 13 maja doszło do starć między Żydami i Arabami.

Policja poinformowała, że usunięto liczną grupę osób za naruszenie przepisów obowiązujących w miejscu świętym; osoby te zostały przesłuchane przez policję. Wzgórze Świątynne jest nadal otwarte dla wiernych.

Według mediów izraelskich, w niedzielny ranek setki Żydów przybyły na Wzgórze Świątynne z okazji Dnia Jerozolimy, upamiętniającego aneksję Wschodniej Jerozolimy przez Izrael podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku. Tradycyjnie tego dnia przez Stare Miasto przechodzą grupy ludzi z flagami izraelskimi. W minionych latach co pewien czas dochodziło do wrogich wobec Arabów wypowiedzi uczestników marszów, miały też miejsce akty przemocy.

Obecnie sytuacja w Jerozolimie, na Zachodnim Brzegu Jordanu oraz w Strefie Gazy jest bardzo napięta, poinformowała niemiecka agencja katolicka KNA. Podwyższone środki bezpieczeństwa zastosowano w związku z planowanym na 14 maja otwarciem Ambasady USA w Jerozolimie oraz 15 maja Diem Katastrofy (Al-Nakba), w 70. rocznicę exodusu Palestyńczyków, towarzyszącego powstaniu Izraela 13 maja 1948 roku. Oba wydarzenia mogą być przyczyną starć i zamieszek.

Wzgórze Świątynne to miejsce, w którym znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Obecnie wznoszą się tam budowle święte dla muzułmanów: Kopuła na Skale i meczet Al-Aksa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Starcia na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Sytuacja jest bardzo napięta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.