Stolica Apostolska po raz pierwszy weźmie udział w Biennale Architektury w Wenecji

Stolica Apostolska po raz pierwszy weźmie udział w Biennale Architektury w Wenecji
Skogskapellet Gunnara Asplunda (fot. Holger.Ellgaard (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Po doświadczeniach zdobytych w 2013 i 2015 r. na Biennale Sztuki w Wenecji, Stolica Apostolska po raz pierwszy weźmie w tym roku udział w tamtejszym 16. Międzynarodowym Biennale Architektury.

Jej pawilon stanie w lasku na wyspie San Giorgio Maggiore. Biennale potrwa od 26 maja do 25 listopada br.

DEON.PL POLECAPawilon Stolicy Apostolskiej będzie wzorowany na leśnej kaplicy, zbudowanej w 1920 r. na cmentarzu w Sztokholmie przez Gunnar Asplunda. Dziesięciu doświadczonych architektów zostało zaproszonych do zaprojektowania i zbudowania po jednej kaplicy z różnych materiałów. Po zakończeniu wystawy mają być one możliwe do ponownego wykorzystania z poszanowaniem otaczającej je naturalnej przestrzeni.

Przed architektami pochodzącymi z Włoch, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Brazylii, Japonii, Chile/Serbii i Paragwaju postawiono zadanie stworzenia kaplic wpisujących się w środowisko naturalne, z lasem jako punktem odniesienia, co ma być metaforą pielgrzymki przez życie.

W czasie trwania wystawy Papieska Rada ds. Kultury zorganizuje 21 września w Wenecji kolejną edycję Dziedzińca Pogan. Czterech architektów światowej sławy dyskutować będzie ze sobą i z publicznością, ukazując owocność dialogu między architekturą i duchowością, a także zastanawiając się nad tym, jak zostało zinterpretowane przesłanie encykliki papieża Franciszka "Laudato sì’".

Oficjalna prezentacja pawilonu odbędzie się w kwietniu w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Stolica Apostolska po raz pierwszy weźmie udział w Biennale Architektury w Wenecji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.