Stulecie powstania Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy

Stulecie powstania Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy
Fot. Ricardo Gomez Angel / unsplash.com
KAI / tk

Bp Grzegorz Balcerek przewodniczył uroczystościom z okazji stulecia powstania Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi. - Przychodzicie dziś podziękować Bogu za sto lat podążania drogą rad ewangelicznych i ubogacania świata miłością – mówił do sióstr poznański biskup pomocniczy.

Bp Balcerek przypomniał w homilii, że Siostry od Wspólnej Pracy od 1935 r. są obecne w życiu parafii, a od 1937 r. prowadzą przedszkole i angażują się w różne dzieła apostolskie.

- Dziś chcemy szczególnie podziękować za ich posługę, która może się nadal urzeczywistniać dzięki temu, że w XIX wieku, we Włocławku Franciszka Rakowska, otwarta na Boże natchnienie, zainicjowała Stowarzyszenie Kobiet Wspólnej Pracy Rzymskokatolickiego Wyznania. Gromadziła wokół siebie kobiety, które były gotowe troszczyć się o dobro, dobro innych, dobro Kościoła, a przez to uświęcać siebie, czyli troszczyć się o swoje zbawienie. Właśnie to stowarzyszenie, już w odrodzonej Polsce, zostało przekształcone w zgromadzenie zakonne przez pomocniczego biskupa włocławskiego Wojciecha Owczarka, który nadał wspólnocie formę kanoniczną – mówił bp Balcerek.

Charyzmatem sióstr miała być troska o dobro poprzez prace społeczne, oświatowe, wychowawcze, charytatywne, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb parafii, a także poprzez niesienie pomocy samotnym kobietom i formację młodzieży żeńskiej.

- Biskup Wojciech Owczarek nieustannie troszczył się, by nie uronić żadnego słowa, które Bóg do niego kierował w różny sposób. Wiemy, że nie rozstawał się z książką, uważając, że nie można stracić ani chwili, że nigdy nie wiadomo, które słowo okaże się tym ziarnem, które wyda obfity plon. Wspaniały owoc życia Matki Franciszki Rakowskiej wypływał z przekonania, że nie należy do siebie i nie może realizować swoich egoistycznych planów, ale należy do Boga, bo przecież on nas stworzył i całkowicie poświęcił się dla naszego zbawienia – mówił bp Balcerek.

DEON.PL POLECA

Przedszkole nr 26 Sióstr Wspólnej Pracy w Poznaniu należy do wyróżniających się placówek oświatowych w stolicy Wielkopolski, chętnie wybieranych przez rodziców dla swoich dzieci. Pieczę duszpasterską nad wychowankami sprawuje proboszcz parafii ks. prałat Paweł Deskur.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC, Sławomir Rusin

Przez żołądek do serca. Miliony razy

Swój pierwszy w pełni samodzielny posiłek przygotowała dopiero, gdy miała 17 lat. To było w 1967 roku, dzień po śmierci mamy. Zrobiła ziemniaki z kwaśnym mlekiem. Pierwszy chleb spaliła,...

Skomentuj artykuł

Stulecie powstania Zgromadzenia Sióstr Wspólnej Pracy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.