Sudan Południowy. Ludzie ginęli nawet w święto niepodległości

Sudan Południowy. Ludzie ginęli nawet w święto niepodległości
Fot. depositphotos.com
KAI / kb

W Sudanie Południowym nadal niespokojnie. Wczoraj kraj ten świętował 10-lecie niepodległości, ale konflikt nie ustąpił nawet na moment - zginęło ok. 400 tys. osób.

O nowych starciach donosi tymczasem ordynariusz diecezji Tombura-Yambio. Tysiące ludzi straciło życie, pozostali zostali wysiedleni i żyją w bardzo złych warunkach z powodu braku żywności, wody i podstawowych środków do życia – podaje bp Barani Eduardo Hiiboro Kussala.

Biskup wyraził głębokie zaniepokojenie losem tysięcy dzieci i dorosłych. Obawia się, że ten nowy kryzys doprowadzi do jeszcze większego niedożywienia, epidemii i zgonów z powodu złych warunków życia.

Przypominał on, że fala przemocy wybuchła już pod koniec czerwca, w okresie poprzedzającym ustanowienie rządu. Uzbrojone jednostki zaatakowały niektóre wioski strzelając i zabijając, grabiąc i paląc mienie, zmuszając co najmniej 21 tys. osób do ucieczki.

Bp Hiiboro podkreśla, że nowa fala przemocy skutkująca wysiedleniami zwiększa potrzeby humanitarne w czasie, gdy ludność Sudanu Południowego boryka się już z konsekwencjami pandemii COVID-19. Dodaje, że walki stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia kobiet i dzieci.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Józef Budniak, ks. Jacek Kempa

Publikacja nawiązuje swoim tytułem do dokumentu Od konfliktu do komunii. Luterańsko-katolickie wspólne upamiętnienie Reformacji w 2017 roku. Raport luterańsko-rzymskokatolickiej komisji dialogu ds. jedności. Dokument ten, wydany w 2013 roku, przygotowywał do obchodów 500 lat Reformacji....

Skomentuj artykuł

Sudan Południowy. Ludzie ginęli nawet w święto niepodległości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.