Światowe Dni Młodzieży w synagodze? Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie

Światowe Dni Młodzieży w synagodze? Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie
(fot. Alex Vasilieva / shutterstock.com)
Crux / kk

Chociaż Światowe Dni Młodzieży zrzeszają głównie katolików, to w tym roku staną się miejscem dla dialogu międzyreligijnego.

W organizację imprezy zaangażowała się także synagoga Kol Shearith Israel z Costa del Este. Zaprosiła do siebie pielgrzymów, gdy dowiedziała się, że potrzeba noclegu dla młodzieży, która przybędzie do Panamy.
Synagoga udostępni miejsce do spania dla 50 pielgrzymów, których lokalny rabin Gustavao Kraselnik pragnie zapoznać z tradycjami żydowskiej społeczności mieszkającej w Panamie, a jest ich dużo. Gospodarz najbliższych ŚDM to kraj z największą diasporą żydowską w Ameryce Środkowej, zaś działająca od 1876 roku synagoga Kol Shearith jest miejscem modlitwy dla niemal 250 rodzin.
Rabin Kraselnik osobiście zna papieża Franciszka. W 2014 roku udał się do Watykanu jako członek delegacji, która spotkała się z papieżem podczas wigilii Rosz ha-Szana, czyli judaistycznego Nowego Roku. W 2016 roku powrócił jako członek komisji zajmującej się dialogiem międzyreligijnym.
Przełożony synagogi bardzo ceni obecnego papieża. "Przez całe życie był poświęcony dialogowi" - mówi rabin w rozmowie z portalem Crux. "Potrafi do istoty przez proste, ale głębokie gesty". Wierzy, że papież wniesie tego samego ducha podczas spotkania z młodymi w Panamie.
"Panamę oświetlą reflektory z całego świata, a przedstawiciele wszystkich wiar wiedzą jak bardzo ważny to moment" - dodaje rabin Kraselnik.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Żyśko

Zostaliśmy stworzeni na podobieństwo Boga, dlatego najbliżej Niego jesteśmy, będąc sobą.

Byli ludźmi takimi jak ty. Żyli intensywnie i kochali to, co robili. Ich historie to dowód na to, że niebo można odnaleźć tu i...

Skomentuj artykuł

Światowe Dni Młodzieży w synagodze? Żydzi ugoszczą pielgrzymów w Panamie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.