Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Njue

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Njue
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ps

Ojciec Święty przyjął rezygnację z rządów duszpasterskich archidiecezją Nairobi (Kenia), złożoną przez kardynała Johna Njue – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Kard. John Njue urodził się w 1944 r. (dokładna data nie jest znana) w Embu. 6 stycznia 1973 r. został kapłanem. Uzyskał doktorat z filozofii na Papieskim Uniwersytecie Urbaniańskim oraz teologii na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. 9 czerwca 1986 r. św. Jan Paweł II mianował go biskupem ordynariuszem diecezji Embu. Sakrę przyjął 20 września 1986 r. z rąk kard. Jozefa Tomko. W latach 2002-07 był arcybiskupem koadiutorem archidiecezji Nyeri. 6 października 2007 r. został arcybiskupem metropolitą Nairobi. W latach 90. był rzecznikiem Konferencji Episkopatu Kenii. Pod jego kierunkiem w latach 2006-2015, jako przewodniczącego episkopatu Kościół katolicki w tym afrykańskim kraju angażował się w walkę z AIDS. Podjął także starania u władz o niepodpisywanie proaborcyjnego Protokołu z Maputo nt. praw kobiet w Afryce. Do Kolegium Kardynalskiego włączył go 24 listopada 2007 roku Benedykt XVI.

DEON.PL POLECA
Uczestniczył w konklawe, które wybrało papieża Franciszka, a także w dwóch Synodach Biskupów o rodzinie (w 2014 i w 2015 roku). Jest członkiem trzech Kongregacji watykańskich: ds. Ewangelizacji Narodów, ds. Duchowieństwa oraz Edukacji Katolickiej a także Dykasterii ds. Komunikacji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jolanta Reisch-Klose

Książka jest podróżą po życiu Ojca Świętego, od chwili, gdy przyszedł na świat w niewielkim domu w Buenos Aires, aż do dzisiaj. Przystępnie napisana, pełna zabawnych historii biografia papieża Franciszka może być doskonałym przyczynkiem do...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież przyjął rezygnację kard. Njue
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.