"Świętej Trójcy" Rublowa grozi zniszczenie. Rosjanie zabiorą ją z muzeum, w którym przebywała przez lata

"Świętej Trójcy" Rublowa grozi zniszczenie. Rosjanie zabiorą ją z muzeum, w którym przebywała przez lata
fot. Domena publiczna
PAP / pk

Ikona "Święta Trójca" Andrieja Rublowa, najwybitniejsze dzieło malarstwa ruskiego, zostanie zabrana z Galerii Trietiakowskiej i przekazana Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej (RPC). Nie brak głosów, że wywiezienie z muzeum zniszczy to światowej sławy arcydzieło.

Przekazanie ikony, o czym zadecydował Kreml, nastąpiło - według Cerkwi - w odpowiedzi na liczne prośby wiernych. Po zabraniu z Galerii Trietiakowskiej przez rok ikona ma znajdować się w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, czyli głównej w Rosji świątyni prawosławnej. Potem trafić ma do soboru Świętej Trójcy Ławry Troicko-Siergijewskiej w Siergijew Posadzie, gdzie znajduje się jedna z rezydencji zwierzchnika RPC, patriarchy Cyryla.

DEON.PL POLECA
"Święta Trójca" znajdowała się do początku XX w. właśnie w ikonostasie soboru w Siergijew Posadzie. Gdy jednak w 2022 roku ikonę czasowo zabrano do soboru w związku z obchodami religijnymi, po powrocie restauratorzy odnotowali na niej 61 istotnych zmian.

Już wtedy historycy sztuki byli przeciwni zabieraniu z Galerii Trietiakowskiej ikony, bo utrzymanie stanu deski, gruntu i farb wymaga ściśle określonej temperatury i wilgotności powietrza. - Wszelkie oddziaływanie poza przechowywaniem w muzeum może okazać się zgubne dla ikony - mówiła ówczesna szefowa Galerii Trietiakowskiej, Zelfira Triegułowa.

Zmiany w Galerii Trietiakowskiej. Jej szefową zostaje córka generała FSB

W lutym br. na stanowisku dyrektora galerii nastąpiła zmiana - kontrakt z Triegułową nie został przedłużony. Jej miejsce zajęła Jelena Proniczewa, córka generała Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Władimira Proniczewa, który - według mediów - był w FSB współpracownikiem Władimira Putina.

Równie krytycznie o wywożeniu ikony wypowiada się kontrolowany przez władze dziennik "Kommiersant". Według komentatorki działu kultury Kiry Dolininej skutki dłuższego przebywania poza ścianami muzeum będą dla arcydzieła zgubne. - Święta Trójca nie wytrzyma tej przeprowadzki - ocenia Dolinina.

Andriej Rublow (ok. 1360 lub 1370-1430), mnich prawosławny, to najwybitniejszy malarz ruski przełomu XIV i XV wieku, kanonizowany w 1988 roku z okazji obchodów Tysiąclecia Chrztu Rusi. Ikonopisania, czyli sztuki malowania ikon, nauczył się w Bizancjum lub Bułgarii. Jego ikony przenika niezwykły spokój i światło, które odzwierciedlać ma duchowe piękno przedstawianych postaci.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Koniec starego świata. Początek nowego konserwatyzmu?

Chrześcijańskie wartości, które określały styl życia, właśnie odsuwane są w cień. Europa weszła na drogę realnej wielokulturowości i pewne jest, że agresja Rosji na Ukrainę pokrzyżowała szyki tym, którzy...

Skomentuj artykuł

"Świętej Trójcy" Rublowa grozi zniszczenie. Rosjanie zabiorą ją z muzeum, w którym przebywała przez lata
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.