Świętopietrze. Kto je płaci i na co idą zebrane pieniądze?

Świętopietrze. Kto je płaci i na co idą zebrane pieniądze?
KAI / mł

Świętopietrze - ten kościelny termin zaskakuje czasem wiernych uczestniczących w czerwcowej mszy. Inna nazwa jest równie zagadkowa, gdyż brzmi "obol św. Piotra". O co chodzi w świętopietrzu? 

Tajemnicze świętopietrze to nic innego, jak doroczna składka całego Kościoła katolickiego na potrzeby papieskiej posługi. Co ważne, nie chodzi o "utrzymywanie" papieża, ale o wsparcie jego działalności apostolskiej i charytatywnej. Nazwa pochodzi od imienia pierwszego papieża w historii - świętego Piotra. 

Co to jest świętopietrze?

Historycznie świetopietrze było podatkiem, który mieli płacić papieżowi władcy krajów, które przyjęło chrzest. Podatek ten funkcjonował od VIII do XVI wieku. Obecnie jednak świętopietrze nie jest obowiązkowym "podatkiem" na rzecz Watykanu, ale dobrowolnym wsparciem płaconym już nie przez rządy konkretnych państw, ale przez samych wiernych Kościoła katolickiego na całym świecie. Nowa formę nadał świętopietrzu papież Pius X w 1871 roku. 

Kto płaci świętopietrze?

Na ogół zbiorka wspierająca papieską posługę odbywa się w parafiach, z których jest przekazywany do diecezji, a stamtąd trafia do Watykanu. Przeprowadza się ją pod koniec czerwca, w niedzielę najbliższą uroczystości św. Piotra i Pawła, która wypada 29 czerwca. Zazwyczaj robi się to na dwa sposoby - przeznaczając na świętopietrze datki z tzw. tacy albo zachęcając wiernych do złożenia ofiary do puszek.

DEON.PL POLECA

Darowiznę można przekazać także indywidualnie lub wspólnotowo m.in. za pośrednictwem przelewu bankowego lub karty kredytowej po wejściu na stronę internetową www.obolodisanpietro.va lub po zeskanowaniu kodu QR. 

Chodzi o gest i poczucie przynależności

Jak podkreśla Sekretariat Ekonomiczny Stolicy Apostolskiej, ofiara może być niewielka, ale ma wielkie znaczenie symboliczne. Wyraża poczucie przynależności do Kościoła powszechnego oraz miłość i zaufanie do Ojca Świętego. Jest znakiem komunii z Następcą Piotra, a także wrażliwości na najbardziej potrzebujących, o których troszczy się papież. Uzyskane środki zostaną przeznaczone na wsparcie działalności charytatywnej Papieża, jak i na struktury towarzyszące jego misji apostolskiej. W 2022 roku Watykan podawał, że w ramach świętopietrza wpłynie około 47,3 mln euro.

KAI / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Szczerbaty

Wyjdź z domu i zacznij żyć!

Jestem dorosła, chcę zacząć żyć i dlatego rozpoczęłam terapię. Marzę, by żyć normalnie.

Mam problem z relacjami i chociaż chciałabym być kochana, robię wszystko, żeby tak nie było. Trudno...

Skomentuj artykuł

Świętopietrze. Kto je płaci i na co idą zebrane pieniądze?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.