Syryjski hierarcha: stwórzmy międzynarodową koalicję!

Syryjski hierarcha: stwórzmy międzynarodową koalicję!
(fot. Sciarinen/wikimedia commons)
KAI / kw

Zwierzchnik Kościoła melchickiego, patriarcha Grzegorz III Laham apeluje o stworzenie międzynarodowej koalicji, która doprowadzi do zakończenia wojny w Syrii.

Jeśli USA, Rosja, Europa i wszystkie kraje arabskie zajęłyby jedno wspólne stanowisko to Państwo Islamskie (IS) zostałoby zniszczone w ciągu dwóch tygodni - uważa patriarcha, który przebywa z dwudniową wizytą w Niemczech. Jego zdaniem IS jako jednolita struktura nie istnieje. "Nie wiadomo kto za nim stoi i jest to "wojna zastępcza" - powiedział hierarcha.

Grzegorz III Laham podkreślił, że chrześcijanie nie chcą opuszczać kraju, gdyż w Syrii, kraju gdzie rodziło się chrześcijaństwo, mają oni do odegrania "konkretną i wyjątkową rolę". Poinformował, że od początku wojny Syrię opuściło ok. 450. tys. wyznawców Chrystusa.

Przypomniał, że chrześcijańska wiara liczy sobie 2 tys. lat, od 1400 lat chrześcijanie żyją tam obok muzułmanów, a ich relacje w tym czasie przechodziły różne kryzysy, ale bez wojen. Zwrócił uwagę, że również w czasie obecnej wojny nie dochodziło do starć między sunnitami a szyitami. "Wspólne życie jest wielkim dobrem i bogactwem" - powiedział Grzegorz III Laham i dodał: "Nadal możemy wspólnie żyć w pokoju".

Zwierzchnik Kościoła melchickiego przybył do Niemiec z Damaszku lecąc przez Bejrut. Mówiąc o sytuacji w Syrii określił ją jako "z jednej strony normalną, a z drugiej anormalną". Codziennie na Damaszek spada od stu do dwustu rakiet, ale równocześnie w kościołach odprawiane są Msze św., prowadzona jest praca z młodzieżą, odbywają się śluby, a w sklepach, w których można prawie wszystko kupić, rozbrzmiewa muzyka.

Greckokatolicki Kościół Antiochii, Jerozolimy i Aleksandrii, zwany też melchickim (od arabskiego słowa "melik" lub "malik" - króla, czyli "wierni królowi-władcy Bizancjum") liczy ok. 3 mln wiernych na Bliskim Wschodzie, w Europie, Ameryce i Australii.

Melchici uważają się za pierwotny Kościół w Ziemi Świętej i w prostej linii - za duchowych potomków i spadkobierców pierwszej wspólnoty chrześcijańskiej w Jerozolimie i Galilei. Są największym Kościołem chrześcijańskim w Ziemi Świętej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Syryjski hierarcha: stwórzmy międzynarodową koalicję!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.