Szkoła Teologiczna w Centralnej Azji
W dniach 24-30 lipca br. w jezuickim centrum nad jeziorem Issyk-kul odbyła się pierwsza edycja Letniej Szkoły Teologicznej. Miejscowi liderzy Kościoła Katolickiego po raz pierwszy w historii mogli uczestniczyć w akademickich zajęciach poświęconych teologii.
Dwudziestu uczestników z trzech krajów Azji Centralnej (Kirgistan, Uzbekistan, Kazachstan) każdego dnia uczestniczyło w 4 zajęciach przygotowanych w języku rosyjskim. W czasie tegorocznej edycji Letniej Szkoły Teologicznej organizatorzy zaproponowali następujące wykłady: Historia chrześcijaństwa w Azji Centralnej, Wprowadzenie do teologii moralnej, Wprowadzenie do Biblii oraz Wybrane zagadnienie chrześcijańskiej antropologii. Zajęcia prowadzili specjaliści w swoich dziedzinach, o. prof. Tomas Garcia SJ (Rzym), dr Keven White (Ałmaty), a także ojcowie posługujący w Kirgistanie, o. dr Anthony Corcoran SJ oraz o. Rafał Bulowski SJ.
Zasadniczą ideą Szkoły Teologicznej było danie możliwości akademickiej i intelektualnej formacji miejscowym katolikom. Prócz przekazywania specjalistycznej wiedzy, zajęcia uzupełniała dyskusja oraz interesujące, intelektualne spory. Każdego dnia wieczorem odbywał się okrągły stół, w czasie którego uczestnicy spotykali się w mniejszych grupach, by podzielić się „akademickimi poruszeniami” minionego dnia. W wolnym czasie uczestnicy szkoły uczestniczyli we wspólnej modlitwie, nawiązywali więzi i dzielili się doświadczeniem swoich Kościołów.
Z powodu napiętej sytuacji między Kirgistanem a Tadżykistanem w tegorocznym spotkaniu niestety nie mogli uczestniczyć katolicy z Tadżykistanu.
Za organizację Letniej Szkoły Teologicznej odpowiada kirgiska wspólnota jezuitów. Uczestników Szkoły wyznaczali jednak miejscowi biskupi poszczególnych krajów. Uczestnicy oraz organizatorzy zakończyli tygodniowe spotkanie nad Issykulem z nadzieją na kontynuację w następnym roku.
Źródło: Rafał Bulowski SJ / catholic.kg
Skomentuj artykuł