Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka
(fot. prymaspolski.pl / Facebook)
KAI / prymaspolski.pl / pz

Prymas Polski abp Wojciech Polak postanowił spędzić letni tydzień wakacji z młodymi ludźmi. I robi to w takim stylu, że chwali go nawet antyklerykalny profil.

Takie sytuacje nie zdarzają się często. Antyklerykalny projekt pochwalił duchownego:

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu

Chodzi o to zdjęcie i ten opis:

DEON.PL POLECA

Ja wiem, że to powinna być norma i w sumie to nic wielkiego, ale takie czasy, że warto odnotowywać wszystkie najmniejsze...

Opublikowany przez Piotrek Żyłka na 17 lipca 2017

O sytuacji napisał również jeden z największych portali w Polsce:

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 1

Co robił Prymas? Jak spędził czas? Z kim się spotykał?

Codzienna modlitwa i wspólne posiłki, zwykłe rozmowy i niezwykłe spotkania, różne języki i ta sama cisza, bułka z masłem i czekolada. Tak było w Taizé. Młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej spędzili w ekumenicznej wiosce cały ubiegły tydzień razem z Prymasem Polski.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 2

Wrócili w poniedziałek 17 lipca. Przez tydzień grupa młodych ludzi z archidiecezji gnieźnieńskiej wspólnie ze swoim duszpasterzem ks. Wojciechem Orzechowskim i Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem gościła w ekumenicznej wiosce w Taizé. Razem z rówieśnikami z kilkudziesięciu krajów świata - także innych wyznań - modlili się, pracowali i bawili, bez uprzedzeń i mimo barier językowych. Nasza grupa była jedną z wielu przybyłych 9 lipca do wioski. Wyjechali dzień wcześniej z Gniezna niewielkim busem, razem z abp. Wojciechem Polakiem. Po przybyciu i zakwaterowaniu wszyscy wzięli udział w Mszy św. w kościele Pojednania, którą dla ponad trzech tysięcy pielgrzymów odprawił metropolita gnieźnieński.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 3

Prymas towarzyszył młodym we wszystkich zajęciach i punktach dnia. Ten zaś ma w Taizé swój ściśle określony rytm. Pobudka ok. 7.00. O 7.30 Msza św. dla chętnych, którą codziennie odprawiali abp Wojciech Polak i ks. Wojciech Orzechowski. O 8.15 poranna modlitwa dla wszystkich. Po niej śniadanie - bułka z masłem, kakao lub herbata i kawałek czekolady. Dalej wprowadzenie biblijne. Młodzi uczestniczą w nim podzieleni na grupy wiekowe. Język głównie angielski, choć i bez znajomości można sobie poradzić. Zawsze znajdzie się ktoś, kto pomoże w tłumaczeniu, czasami bywa to Prymas Polski. Po wprowadzeniu młodzi dzielą się swoimi przemyśleniami na temat omawianego wcześniej fragmentu Biblii, pytają i rozmawiają w małych międzynarodowych grupach dzielenia. To doskonała okazja, by się lepiej poznać, a często i zaprzyjaźnić.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 4

Kolejny ważny punkt dnia to modlitwa południowa, a po niej wspólny obiad wydawany "prosto z kotła". Po południu krótki odpoczynek i znów wprowadzenie biblijne albo praca na rzecz wspólnoty, czyli sprzątanie, zmywanie, rozładunek żywności, a wszystko w międzynarodowym towarzystwie i dosłownie ze śpiewem na ustach. Gdy mięśnie odpoczywają do pracy ponownie zaprzęga się ducha. Popołudniowe warsztaty to okazja, by na ważne sprawy spojrzeć z innej perspektywy. Prowadzą je duchowni, politycy i specjaliści różnych dziedzin.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 5

Abp Wojciech Polak mówił młodym o pojednaniu z Bogiem i człowiekiem, który to temat w Taizé jest niemal na każdym kroku obecny. Po kolacji modlitwa wieczorna, a później dla chętnych zabawa i integracja. W każdy piątek w kościele Pojednania odbywa się całonocna adoracja Krzyża, a w sobotę modlitwa Światła. W obu nasza młodzież wspólnie z Prymasem uczestniczyła.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 6

Był też czas na spowiedź, osobistą rozmowę, chwilę ciszy i modlitwę. W Taizé nie ma Wi-Fi, a i z zasięgiem bywa kłopot, można więc bez żalu zdjąć multimedialną i facebookową smycz i pożyć życiem bez Internetu. Oprócz uczestnictwa w programowych zajęciach młodzi mieli też okazję, by zwyczajnie odpocząć i nabrać sił przed kolejnym rokiem szkolnym.

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka - zdjęcie w treści artykułu nr 7

Prymas Polski z kolei spotkał się z przełożonym ekumenicznej wspólnoty bratem Aloisem, pozostałymi braćmi oraz posługującymi w Taizé siostrami urszulankami i siostrami św. Andrzeja. Był też gościem na obiedzie przygotowanym przez grupę mieszkających w wiosce uchodźców, spotkał się z młodzieżą z Bliskiego Wschodu oraz przedstawicielami wolontariuszy pracujących w Taizé. Odbyło się także specjalne spotkanie z grupami polskimi. Jak napisał na Twitterze, tydzień w Taizé był dla niego wielkim darem spotkania z braćmi, modlitwy i bycia wśród młodych.

...widziane Waszym okiem!

Opublikowany przez Taizé - Pielgrzymka Zaufania na 11 czerwca 2017

Galeria zdjęć z wizyty Prymasa Polski w Taizé dostępna na prymaspolski.pl 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Już niedługo picie porannej kawy będzie miało zupełnie nową jakość. Oddajemy w Wasze ręce nasz najnowszy produkt. Jest to prawdopodobnie najbardziej pozytywny i motywujący kubek do picia kawy na świecie (oczywiście jeśli ktoś nie lubi...

Skomentuj artykuł

Tak Prymas Polski spędza wakacje. Piękna postawa abpa Polaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.