Tawadros II: pieniądz podsyca wojny i konflikty, które wykrwawiają świat

Tawadros II: pieniądz podsyca wojny i konflikty, które wykrwawiają świat
fot. Al Jazeera English / YouTube
KAI / pk

Pieniądz, media i marketing przedsiębiorstw są dziś prawdziwymi "panami świata" -uważa zwierzchnik Kościoła koptyjskiego papież Tawadros II.

Hierarcha mówił o tym podczas spotkania katechetycznego w swej katedrze w Kairze.

Zdaniem hierarchy świat jest obecnie zdominowany przez te trzy "światowe potęgi", które nie są tożsame z rządami czy aparatami politycznymi, ale to one podsycają wojny i krwawe konflikty zgodnie z własnymi interesami, kształtując uczucia oraz wolę jednostek i rzesz wyrafinowanymi narzędziami manipulacji, niemającymi precedensu w historii.

"Świat jest zdominowany przede wszystkim przez pieniądz, który krąży po świecie za pomocą nowych, wspaniałych mechanizmów spekulacji finansowej" - mówił Tawadros II. Wskazał, że posiadanie środków finansowych "może być błogosławieństwem Bożym" i nawet wśród bogatych było wielu świętych. Jednak faktem jest również to, że "pieniądz podsyca wojny i konflikty, które wykrwawiają świat".

Kolejnym czynnikiem dominującym w obecnym świecie jest marketing przedsiębiorstw. Dotyczy to szczególnie wielkich korporacji międzynarodowych, które swymi wszechobecnymi sieciami stworzyły nową "światową oligarchię" zdolną do wywierania wpływu na życie ludzi, bardziej skutecznie i inwazyjnie niż rządy.

DEON.PL POLECA

Trzecią dominantę stanowią media, zwłaszcza sieci społecznościowe, które zawładnęły sferą cyfrową i są w stanie gromadzić niebotyczne zyski, manipulując umysłami i świadomością użytkowników, dyktując wszystkim nowe reguły zachowania oraz narzucając nowych idoli i nowe tabu.

W takim świecie "chrześcijanie są wezwani do wyznawania i świadczenia o wyzwoleniu", jakie daje Ewangelia, opierając się wyłącznie na łasce Chrystusa, który towarzyszy każdemu człowiekowi na jego drodze życia - przekonywał zwierzchnik Kościoła koptyjskiego.

 

Źródło: KAI / pk

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Skomentuj artykuł

Tawadros II: pieniądz podsyca wojny i konflikty, które wykrwawiają świat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.