Terlikowski: katolicy w Polsce są dzisiaj mniejszością

Terlikowski: katolicy w Polsce są dzisiaj mniejszością
(fot. Bartosz Zielinski / CC BY-SA 4.0)
Dziennik Gazeta Prawna / kk

"Jak widać wartości są dobre, kiedy możemy nimi w kogoś przyładować, lecz nie wtedy, kiedy mamy wymagać ich od siebie. To nie grzech ludzi najbardziej odpycha, tylko hipokryzja" - mówi Tomasz Terlikowski.

W rozmowie z Robertem Mazurkiem z "Dziennika Gazety Prawnej" Terlikowski komentuje upolitycznienie Kościoła w Polsce i niebezpieczeństwo tymczasowych sojuszy partyjnych.

Zdaniem Terlikowskiego Kościół "stał się do bólu upolityczniony". "Wielu duchownych nie jest w stanie dostrzec, że jest coś istotniejszego niż polityka. Nie rozumieją, że wspólnota katolicka jest dużo ważniejsza niż wspólnota wyborców" - podkreśla Terlikowski.

Publicysta uważa, że poważnym błędem Kościoła w Polsce jest sojusz z PiSem. Wynika on m.in. z wiary w to, że dzięki określonemu modelowi politycznemu uda się wychować młodzież do bycia religijną. Ta wiara opiera się na przekonaniu, że "państwo pomoże przetrwać lewicową nawałę, to starcie cywilizacji, i uchroni nas przed tym, co idzie".

DEON.PL POLECA

Terlikowski podkreśla atmosferę kryzysu, która wiążę się z upadkiem katolicyzmu kulturowego. "Młodzi ludzie są jeszcze posyłani do Pierwszej Komunii, jeszcze przez kilka lat chodzą na religię, lecz nie mają już żadnego doświadczenia Kościoła. Nie mają już tego naturalnego odruchu, że jak coś dzieje się nie tak, to wiedzą dokąd wrócić" - zauważa. Jego zdaniem problemem jest to, że Kościół "próbuje jechać na starych wzorcach" przez co nie jest w stanie dotrzeć do młodych. Biskupi według Terlikowskiego "nie wiedzą, jak żyją ludzie".

"Ludowy katolicyzm przed niczym nie ratuje, to bzdura. Katolicyzm na wsi rozpada się jeszcze szybciej niż w mieście, bo nawet jeśli poziom praktyk nie spada tak szybko, to wypłukanie wartości z życia jest równie dramatyczne" - mówi publicysta. Robert Mazurek twierdzi, że to "apokaliptyczne wizje", lecz zdaniem Terlikowskiego "to oczywistości". "My nie tracimy młodzieży, my już ją straciliśmy, młodzieży jako grupy już w Kościele nie ma" - dodaje.

"Poza cudowną interwencją nie widzę jednak w naszym pokoleniu szansy na wyjście z tej sytuacji" - podkreśla rozmówca Roberta Mazurka. Warunkiem koniecznym poprawy jest przyznanie się przed sobą, że "już jesteśmy mniejszością".

"Mogą nas mylić statystyki, ale katolicy w Polsce są dziś mniejszością, niestety niezbyt znaczącą intelektualnie czy duchowo" - zaznacza Terlikowski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Terlikowski: katolicy w Polsce są dzisiaj mniejszością
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.