Ksiądz oskarżony o molestowanie nadal jest proboszczem. Kuria publikuje oświadczenie

Ksiądz oskarżony o molestowanie nadal jest proboszczem. Kuria publikuje oświadczenie
(fot. Dimitri Conejo Sanz / cathopic.com)
tvn24.pl / twitter.com / KAI

Od ośmiu lat w diecezji łowickiej toczy się śledztwo w sprawie jednego z proboszczów. Sprawa dotyczy oskarżeń sprzed kilkunastu lat. Kuria ustosunkowała się do zarzutów.

W sprawie księdza Jarosława W. z diecezji łowickiej od ośmiu lat toczy się postępowanie kanoniczne. Ksiądz nie przyznaje się do winy i oczekuje na werdykt Kongregacji Nauki Wiary. Diecezja złożyła zawiadomienie o molestowaniu po zgłoszeniu byłego ministranta, który twierdzi, że był molestowany przez księdza.

Śledztwo kanoniczne nadal trwa ponieważ Kongregacja Nauki Wiary nie uznała dotychczasowego dochodzenia diecezjalnego za wyczerpujące. Ks. Piotr Studnicki z Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży twierdzi, że w chwili obecnej jest ono na ostatnim etapie. Podkreśla, że wytyczne zalecają, aby duchowny w stosunku do którego pojawiają się takie zarzuty był odsunięty od pracy z dziećmi.

"Nie potrafię wyjaśnić dlaczego w tym konkretnym przypadku nie zastosowano takich sankcji prewencyjnych" - przyznaje ks. Studnicki.

Równolegle prokuratura od roku prowadzi śledztwo w sprawie przestępstw seksualnych, które miały mieć miejsce na parafii w latach 2003-2005. Oskarżony w tej sprawie jest także drugi ksiądz Piotr S. Na ten moment nikt nie usłyszał zarzutów. Jak dowiedziało się z prokuratury TVN24, trzecie śledztwo dotyczy zwierzchnika obu księży, czyli biskupa łowickiego. Czyn zabroniony ma polegać na braku niezwłocznego przekazania śledczym informacji o możliwym molestowaniu dzieci.

Ksiądz Jarosław nie odpowiada na zapytania mediów po publikacji na jego temat, która ukazała się w Oko.press. Nie odprawia także mszy.

Sprawę w "Kropce nad i" skomentował Tomasz Terlikowski. "Wciąż pewna część polskich biskupów nie przyjęła do wiadomości tego, że sytuacja zmieniła się bardzo głęboko, i że także Watykan już od jakiegoś czasu wymaga odmiennych reakcji" - mówił Terlikowski. 

Publicysta podkreśla, że w wielu diecezjach nadal nie ruszono spraw sprzed lat."Jeden biskup ich nie załatwił, drugi ich nie załatwił i nawet jak trzeci je załatwił, to zaczął je często załatwiać dopiero całkiem niedawno, bo całkiem niedawno został biskupem i przypomniał sobie, że trzeba to zrobić" - dodawał. Dlatego "w bardzo wielu diecezjach są tacy duchowni, którzy z powodu jakichś niejasności czy braku załatwienia sprawy, są pozostawiani na stanowiskach".

"Mam wrażenie, że większość polskich biskupów nie spotkała się tak naprawdę z ofiarami. Spotkać się to znaczy usiąść z ofiarą, z jego rodziną i wysłuchać trzygodzinnej opowieści" - podejrzewa Terlikowski i podkreśla, że "zachowywanie fałszywego dobrego wizerunku działa także na szkodę instytucji, którą się reprezentuje".

W piątek ukazał się komunikat Kurii w sprawie ks. Jarosława W. Władze diecezji podjęły środki zapobiegawcze w postaci "dwołania ks. Jarosława W. z urzędu i nałożenia na niego zakazu pełnienia jakiejkolwiek posługi".

Komunikat kurii diecezjalnej w Łowiczu:

W nawiązaniu do niedawnej publikacji prasowej, dotyczącej ks. Jarosława W., kuria diecezjalna w Łowiczu informuje, że – w związku z nowymi okolicznościami sprawy – jest w toku dodatkowe dochodzenie wstępne w procesie karnym dotyczącym tego kapłana.

W trosce o większą przejrzystość i bezstronność postępowania, będzie ono powierzone delegatowi spoza diecezji łowickiej, który dokładniej zbada pojawiające się nowe elementy w tej sprawie.

Ponadto kuria diecezjalna w Łowiczu informuje, że podjęto środki zapobiegawcze w postaci odwołania ks. Jarosława W. z urzędu i nałożenia na niego zakazu pełnienia jakiejkolwiek posługi.

Informuje również, że z polecenia Stolicy Apostolskiej prowadzone jest odrębne postępowanie, powierzone arcybiskupowi metropolicie łódzkiemu, w sprawie ewentualnych zaniedbań biskupa łowickiego w prowadzeniu spraw o molestowanie osób nieletnich przez niektórych duchownych jego diecezji.

Ks. mgr lic. Zbigniew Kielan

Rzecznik Prasowy Diecezji Łowickiej

***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Ksiądz oskarżony o molestowanie nadal jest proboszczem. Kuria publikuje oświadczenie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.