Terlikowski: ta książka uświadamia jak często ulegamy duchowościowym złudzeniom

Terlikowski: ta książka uświadamia jak często ulegamy duchowościowym złudzeniom
(fot. AP / DEON.pl)
facebook.com / kk

"Umiejętność odróżniania (...) tego, co jest patologią, a co jest prawdziwą religijnością, (...) jest kluczowa dla budowania dojrzałej wiary. Co się dzieje, gdy jest inaczej, gdy tego rozróżnienia podjąć nie umiemy, pokazują choćby skandale seksualne z udziałem kluczowych postaci życia duchowego XX wieku" - pisze Tomasz Terlikowski.

Zaburzenia osobowości, narcyzm, tłumiona agresja czy seksualność - to wszystko może przybierać formę rzekomo głębokiej duchowości.

Umiejętność odróżniania (czasem bardziej w sobie, niż w innych, ale także w towarzyszach naszej drogi) tego, co jest patologią, a co jest prawdziwą religijnością, tego, co jest sublimacją lub maską skrywającą nasze prawdziwe ja, a co jest realną relacją z Bogiem jest kluczowa dla budowania dojrzałej wiary. Co się dzieje, gdy jest inaczej, gdy tego rozróżnienia podjąć nie umiemy pokazują, choćby skandale seksualne z udziałem kluczowych postaci życia duchowego XX wieku: o. Marie Dominique Philippe'a i jego brata o. Thomas Philippe'a, o Jeanie Vanier nie wspominając.

Choć książka (spisana z ostatnich wykładów) ks. Krzysztofa Grzywocza "Patologia duchowości" nie wspomina tych postaci, to jej lektura jest przydatna dla zrozumienia tego, co się obok nas dzieje. Ale ks. Grzywocz uświadamia także, jak często ulegamy złudzeniom, jak często to, co uważamy za głęboką duchowość wcale może nią nie być, i jak ważne jest to, by w wierze rzeczywiście dojrzewać, a nie trwać w rygorze czystych norm.

Tekst ukazał się na Facebooku Tomasza Terlikowskiego.

Książkę "Patologia duchowości" ks. Krzysztofa Grzywocza możesz zakupić w formie ebooka tutaj.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Terlikowski: ta książka uświadamia jak często ulegamy duchowościowym złudzeniom
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.