Ks. Krzysztof Grzywocz: tacy ludzie tworzą intensywny związek, a potem szybko się rozchodzą
"Może być świetny w pracy, być dobrym naukowcem, ale w środku jest dzieckiem". Poznaj rodzaj osobowości, która bardzo często jest przyczyną patologicznych zachowań.
"Genialność intelektualna może być próbą rekompensowania bólu osobowościowego. Za coś mnie ludzie pochwalą, w czymś będę dobry, będę zauważony. Często ludzie z zaburzeniami osobowości mają wysoką inteligencję po to, by ukryć to zaburzenie” - powiedział ks. Krzysztof Grzywocz w czasie swojej konferencji "Patologia duchowości".
Przeczytaj również: Zanim na zawsze został w górach, uczył kochać to, co niekochane>>
- Czy duchowość może szkodzić?
- Skąd u zakonnicy myśli bluźniercze?
- Kiedy zaczyna się opętanie?
- Czy depresja to mistyczna noc ducha?
- Jak zgrzeszyć, zachowując przykazania?
- Co odróżnia dziecięctwo od infantylizmu?
Prezentowana płyta to zbiór wykładów dla doktorantów, które ks. Krzysztof Grzywocz wygłosił na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego wiosną 2017 r. Są one próbą postawienia odpowiedzi na pytanie, czy można mówić o chorej lub zdrowej religijności, a jeśli tak, to co stanowi jej termometr? Dzięki tym wykładom możemy zrozumieć, jak psychiczna kondycja człowieka wpływa na jego duchowość i w jaki sposób rodzą się patologiczne zachowania w sferze wiary. Ks. Grzywocz wskazuje przykłady takich zachowań, przypominając za papieżem Franciszkiem, że "każdy człowiek jest złożoną mieszaniną światła i cienia".
Fragment pochodzi z audiobooka "Patologia duchowości".
Ks. Krzysztof Grzywocz - był cenionym rekolekcjonistą, kierownikiem duchowym, terapeutą i autorem. W sierpniu 2017 zaginął w Alpach Szwajcarskich
Skomentuj artykuł