"To był dla mnie osobisty wstrząs. Inaczej spojrzałem na grzech pedofilii"

"To był dla mnie osobisty wstrząs. Inaczej spojrzałem na grzech pedofilii"
(fot. Bartkiewicz/Episkopat.pl)
1 rok temu
KAI/ ed

- W tej bardzo delikatnej dziedzinie, w której Pan Jezus zawierzył nam bardzo piękne przesłanie, w tej chwili nie jesteśmy w stanie jego przepowiadać, bośmy sami, jakby powiedział Cyprian Kamil Norwid, «ubezsilnili» Chrystusowe orędzie swoim postępowaniem.

Ostatecznie nie chodzi o to, co Kościół robi dla młodych ludzi, lecz kim oni są w Kościele - powiedział abp Grzegorz Ryś, podsumowując dla KAI dzisiejszą przedpołudniową kongregację Synodu Biskupów w Watykanie. Jako jeden z polskich ojców synodalnych zrelacjonował on tematykę obrad, podczas których poruszono m.in. kwestie "słuchania", "niedialogiczności", życia seksualnego, "kultury odrzucenia", migracji i miejsca młodych w Kościele.

Trzeba najpierw słuchać, a potem mówić

Motywem przewodnim kongregacji przedpołudniowej było "słuchanie", czyli potrzeba rezygnacji z pozycji kogoś, kto ma od razu na wszystko odpowiedzi, niezależnie od tego, czy ktoś pyta czy nie. "Trzeba najpierw słuchać a potem mówić" - stwierdził metropolita łódzki. Jego zdaniem obraz Kościoła, który nastawia się na "słuchanie", jest obrazem Kościoła "w drodze", czyli takiego, który nie czuje się zamknięty. Jest to wizerunek Kościoła, który bardzo dobrze się wpisuje w pontyfikat papieża Franciszka - dodał rozmówca KAI."Kłopot może się pojawić wtedy, gdy przez najbliższe dni będziemy mówić o «słuchaniu» i pojawi się obawa, czy już nie zaklinamy rzeczywistości a nie zajmujemy się rzeczywistością samą" - stwierdził abp Ryś.

Za ważne uznał pytanie, "czy młodzi chcą z nami rozmawiać, czy nie stworzyliśmy takiego Kościoła, który oni postrzegają jako «niedialogiczny»". "Jeden z ojców soborowych postawił dramatyczną tezę, że być może Kościół jest ostatnim miejscem, do którego młodzi przychodzą po ratunek. Znajdują się w rozmaitych trudnych sytuacjach i potrzebują pomocy, ale wtedy przyjdzie im do głowy każde inne miejsce, tylko nie Kościół" - powiedział metropolita. Podkreślano też, że trzeba nauczyć się "milczenia" młodych ludzi, gdyż być może nie mówią, ponieważ uważają, że nie ma to większego sensu. Ojcowie synodalni najwięcej mówili o seksualności - tego ważnego obszaru życia młodych ludzi dotyczącego sfery intymnej i wrażliwej, miłości w wymiarze erotycznym.

To był dla mnie osobisty wstrząs

"W tym kontekście dzisiaj po raz pierwszy sobie uświadomiłem i był to dla mnie wstrząs osobisty, że inaczej spojrzałem na grzech pedofilii i nadużyć w dziedzinie seksualności ludzi Kościoła" - wyznał abp Ryś. Przytoczył słowa jednego z ojców synodalnych, że młodzi ludzie oczekują od duchownych nie tylko świadectwa Ewangelii, ale pokazania, z jej perspektywy, piękna życia erotycznego, seksualności w ogóle, ponieważ chcą zrozumieć ten wymiar życia człowieka."W tym wymiarze Kościół ma wiele do powiedzenia choćby w nauczaniu Jana Pawła II o teologii ciała. Moglibyśmy z młodymi dzielić się naszym nauczaniem na ten temat, ale niestety zgorszyliśmy ich w tym miejscu swoimi grzechami seksualnymi.

Tam gdzie mieli oni prawo spodziewać się od nas prowadzenia, otrzymali doświadczenie zgorszenia nie słowem, ale czynem. Niestety my o tym prawie nie mówimy. A jeśli mówimy, to za mało o ofiarach, które wymagają pomocy, niekiedy przez całe życie. W tej bardzo delikatnej dziedzinie, w której Pan Jezus zawierzył nam bardzo piękne przesłanie, w tej chwili nie jesteśmy w stanie jego przepowiadać, bośmy sami, jakby powiedział Cyprian Kamil Norwid, «ubezsilnili» Chrystusowe orędzie swoim postępowaniem. Sami pokazujemy, że inaczej przeżywamy seksualność. Nie przeżywamy jej w kategoriach daru z siebie dla osoby, tylko jako zaspokajanie potrzeb własnych takich czy innych.  Związek między seksualnością a miłością został właściwie przez nas zerwany z powodu tych haniebnych czynów" - powiedział abp Ryś.

Seks wyrwany z perspektywy miłości i relacji

W tym kontekście nawiązał do przeczytanej niedawno na jednym z portali informacji o "sex lalkach". "To mnie przeraziło, gdyż okazuje się, że seks został zupełnie wyrwany z perspektywy miłości i relacji do ludzkiej osoby. A został sprowadzony do zaspokojenia tylko własnych potrzeb. Rzecz sama w sobie jest straszna" - wyznał arcybiskup.Podczas obrad powracał temat "kultury odrzucenia", której ofiarami są bardzo często młodzi ludzie. Jeden z ojców zestawił to pojęcie z grzechem "klerykalizmu". Jego zdaniem klerykalizm jest "kulturą odrzucenia" przeniesioną do wnętrza Kościoła.

"Jest to niesłychanie mocna teza wymagająca refleksji" - zaznaczył metropolita łódzki.Wśród wielu wypowiedzi za ważną uznał głos dotyczący naszego stosunku do imigrantów, którzy w większości są młodymi ludźmi. Na zakończenie poruszający ten temat ojciec synodalny zadał szereg pytań: czy znam młodych, którzy wyemigrowali z mojej diecezji, czy wiem, gdzie są, czy znam tych, którzy akurat przybyli do mojej diecezji, może nie na stałe, ale czasowo, czy znam tych, którzy się osiedlili, którzy powrócili. "Gdy podczas trzyminutowej ciszy mogłem się zmierzyć z tymi pytaniami, to niestety na prawie wszystkie dałbym mgliste odpowiedzi, choć nieraz byłem w polskich środowiskach migrantów. Niestety nie znam ludzi, którzy na miejsce naszych migrantów wybrali Łódź" - wyznał arcybiskup.

Abp Ryś: unikajmy takiej modlitwy >>

Zwrócił uwagę, że podczas synodu wiele mówi się o młodych i o samym Kościele. Jego zdaniem ostatecznie chodzi nie o to, co Kościół robi dla młodych ludzi, lecz o to, kim oni są w Kościele. Jeden z ojców synodalnych mówił o Kościele, który jest ciałem potrzebującym wszystkich członków. "Nie jest tak, że my wychowujemy młodych, aby się stali członkami Kościoła, ale oni już są jego członkami, już coś od siebie wnoszą i teraz ważne jest, aby to poznać i opisać, czyli rozpoznać" - powiedział rozmówca KAI. Jeden z ojców synodalnych z Ameryki mówił, że mamy rozbudowane systemy katechetyczne, katechizujemy młodych po kilkanaście lat, po czym na końcu nauczania młodzi ludzie stwierdzają, że wiara jest czymś irracjonalnym.

"Udowadniamy młodym, że wiara jest rozumna, sensowna, tworzy system myślenia a na końcu edukacji młody człowiek stwierdza, że wiara jest irracjonalna. Jest to pytanie o sukces czy klęskę katechezy" - stwierdził abp Ryś. Dzisiaj swoje wystąpienie miał jako pierwszy z ojców synodalnych bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Biskupów Polski ds. duszpasterstwa sportowców, który mówił o młodzieży w perspektywie duszpasterstwa sportu. "Mówił bardzo ciekawie i jako pierwszy z ojców synodalnych zauważył punkt Instrumentum laboris poświęcony sportowi" - powiedział abp Grzegorz Ryś.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
29,52 zł
36,89 zł

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"To był dla mnie osobisty wstrząs. Inaczej spojrzałem na grzech pedofilii"
Komentarze (4)
S
sylwester
9 października 2018, 10:06
Vanitas vanitatum et omnia vanitas .... .Ps. Ulotność życia ludzkiego i próżność, ba patologia - taki oto obraz instytucji jakim jest KK widzimy dziś. Grzech zaniedbania i pychy od czasów Vaticanum Secundum daje znać o sobie, kładąc się dziś nie tylko cieniem na dobre czyny, ale korozja postępuje tak znacznie, że to nie kryzys instytucji co jej upadek. Ps. Reformacja przy tym to "małe Micky" ...
Ewa Zawadzka
Ewa Zawadzka
7 października 2018, 08:32
Lepiej późno niż wcale. Nadzieja taka, że Kościół przestanie w końcu ukrywać sprawców by chronić swój autorytet.
Danuta Hejduk
Danuta Hejduk
5 października 2018, 15:11
To co pochodzi z Ducha Bożego, trwa i nie ulega zniszczeniu. Duch Święty prowadzi do transformacji, burzy i buduje. Struktury chore, odpadają jak zeschłe liście.  Prośba jedyna,  by powrócić do Boga ,który wszystko powiedział.  Czas zobaczyć co jest Boże a co wymysłem i kalkulacją czysto ludzką. Szczęść Boże.
MR
Maciej Roszkowski
6 października 2018, 15:49
Ta wypowiedź i dzisiątki innych podobnych są głęboko słuszne. Ale dlaczego pedofil w sutannie (nieależnie od jej koloru) nie odpowiada przed sądem tak samo jak sąsiad pedofil, dobry wujek pedofil i inni.

Skomentuj artykuł

"To był dla mnie osobisty wstrząs. Inaczej spojrzałem na grzech pedofilii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.