Tomasz Krzyżak o biskupie Janiaku: czas na reakcję Watykanu 

Tomasz Krzyżak o biskupie Janiaku: czas na reakcję Watykanu 
(fot. YouTube.com)
"Rzeczpospolita" / ml

“Akcję przerwać może już tylko Stolica Apostolska decyzją o natychmiastowym zawieszeniu biskupa Janiaka w czynnościach biskupich do czasu wyjaśnienia sprawy” - pisze dziennikarz na łamach “Rzeczpospolitej”. 

Krzyżak komentuje zachowanie biskupa Janiaka i jego list po tym, jak w filmie braci Sekielskich pojawiła się informacja, że hierarcha “który choć miał wiedzę o pedofilskich zachowaniach ks. Arkadiusza H., niewiele z tą wiedzą zrobił”. 

Dziennikarz twierdzi, że do czasu wyjaśnienia sprawy, biskup Janiak powinien zostać odwołany ze stanowiska: “Ten serial jeszcze chwilę potrwa i można się spodziewać, że raz po raz coś nas zaskoczy. Biskup Janiak zdaje się bowiem przekazać współbraciom w biskupstwie wiadomość: «wszyscy jesteście umoczeni, jak nie będziecie mnie bronić, to powiem więcej». Tę akcję przerwać może już tylko Stolica Apostolska decyzją o natychmiastowym zawieszeniu biskupa Janiaka w czynnościach biskupich do czasu wyjaśnienia sprawy”. 

Jak zauważa dziennikarz “Rzeczpospolitej”, ostatnimi czasy opinia publiczna coraz niechętniej odnosi się do biskupów i ich reakcji na doniesienia o przypadkach pedofilii w Kościele: “Nie są już siewcami pokoju, lecz zamętu i wojny. Opinia publiczna wie, że Episkopat nie jest monolitem i w wielu sprawach biskupi się różnią, i to dość mocno, a niektóre spotkania KEP są bardzo burzliwe. Zdarzało się, że publicznie się krytykowali. Nigdy jednak jeden biskup nie zarzucał innym fałszerstw i machlojek. Teraz osiągnięto punkt krytyczny”.

Całość tekstu Tomasza Krzyżaka znajdziesz tutaj. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Tomasz Krzyżak o biskupie Janiaku: czas na reakcję Watykanu 
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.