Biskup Janiak nie odpuszcza i atakuje prymasa Wojciecha Polaka

Biskup Janiak nie odpuszcza i atakuje prymasa Wojciecha Polaka
(fot. BP KEP)
3 miesiące temu

Takiej sytuacji w polskim episkopacie jeszcze nie było. Bp Edward Janiak, ukazany w filmie "Zabawa w chowanego" jako winny tuszowania pedofilii w diecezji kaliskiej, wysłał list do innych biskupów i przypuścił atak na prymasa Polski abp Wojciecha Polaka.

Biskup Janiak w liście kierowanym do biskupów podkreśla, że nie zamierza milczeć w perspektywie ataku na swoją osobę. Takim atakiem jego zdaniem jest "uderzenie w biskupa diecezjalnego" i "wydanie na niego wyroku". Ma na myśli przywołanie przez abp. Wojciecha Polaka motu proprio motu proprio "Vos estis lux mundi" zgodnie z którym osoba mająca wiedzę o przypadkach wykorzystywania nieletnich w Kościele, jest zobowiązana do zgłoszenia ich do Watykanu.

Autentyczność listu potwierdza rzecznik kurii kaliskiej ks. Marcin Papuziński w mailu do Onet.pl. "Potwierdzam, że bp Edward Janiak rozesłał do Księży Biskupów w Polsce list, który - jak Pani sformułowała w swym mailu - dotyczy prymasa Wojciecha Polaka, filmu dokumentalnego »Zabawa w chowanego« braci Sekielskich, a także Fundacji Świętego Józefa".

Po ukazaniu się filmu braci Sekielskich, w którym wiodącym wątkiem jest historia ks. Hajdasza wykorzystującego nieletnich, prymas pełniący funkcję Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zwrócił się przez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej z prośbą o "wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania". Zaniechania miał się dopuścić biskup Janiak, ordynariusz kaliski. Z filmu wynika, że biskup kaliski lekceważył ofiary wykorzystywania seksualnego ze strony ks. Hajdasza, był opieszały w stosunku do duchownego i miał brać udział w przenosinach innego molestującego księdza z diecezji do diecezji. 

Biskup Janiak w upublicznionym przez Onet.pl liście uważa, że prymas nie chciał zapoznać się z krokami jakie jego diecezja podjęła w sprawie ks. Hajdasza. Oskarża go również o to, że go zaatakował "w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II".

Ordynariusz kaliski przywołuje również Fundację św. Józefa, czyli powołaną przez KEP jednostkę odpowiedzialną za udzielanie pomocy osobom pokrzywdzonym przez Kościół. Fundacja w ostatnim czasie współfinansowała powstanie plakatów, które informują o inicjatywie "Zranieni w Kościele", a o których dystrybucję poprosił wszystkich proboszczów w Polsce abp Wojciech Polak. Zdaniem Janiaka plakaty zostały "źle przyjęte przez wiernych" i były "zgorszeniem" w parafiach, ale to nie jedyny zarzut w stosunku do Fundacji. Biskup Janiak twierdzi bowiem, że Fundacja została założona nielegalnie, ponieważ biskupi "większością głosów byli przeciwni" jej powołaniu.

"Jestem przekonany, że ks. abp Polak nie został wybrany za aprobatą większości członków KEP, gdyż jak pokazuje tworzenie Fundacji, było to działanie siłowe" - oskarża bp Janiak.

Onet.plOnet.pl

 

To nie pierwszy sprzeciw biskupa Janiaka względem obecnej sytuacji. Wcześniej informowaliśmy już o tym, że księża diecezji kaliskiej mieli zostać nakłaniani do podpisywania listu poparcia dla ordynariusza, ale się temu sprzeciwili i zaproponowali własny list z prośbą kierowaną do papieża Franciszka o wyjaśnienie kwestii ich diecezji. Niedawno biskup Janiak skierował do wiernych diecezji kaliskiej list pasterski, w którym prosi o modlitwę "w tym czasie medialnej nagonki" na swoją osobę.

***

Wieczorem ukazała się odpowiedź Sekretarza KEP na część zarzutów stawianych przez bp. Janiaka.
***

Centrum Ochrony Dziecka uruchomiło specjalny adres mailowy: pomoccod@ignatianum.edu.pl skierowany do osób dotkniętych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie lub młodości w środowisku kościelnym. Napisz, jeśli poszukujesz pomocy.

Redaktor i publicysta DEON.pl, pracuje nad doktoratem z metafizyki na UJ, współpracuje z Magazynem Kontakt, pisze również w "Tygodniku Powszechnym". Prowadzi bloga Notes publiczny

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Abp Wojciech Polak, Marek Zając
23,94 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Biskup Janiak nie odpuszcza i atakuje prymasa Wojciecha Polaka
Komentarze (37)
KK
~Karol Karol
18 czerwca 2020, 00:18
Jaki jest cel tego listu. Nic nie wyjaśnia i nic nie wnosi, opinia publiczna ukształtuje się po konkretnych decyzjach stolnicy. Chyba że na podstawie tego listu Papierze podejmie konkretne kroki ( żart) Na tym etapie jego osoba nic nie ugra. Poza tym taka postawa mi nie leży
JL
Jerzy Liwski
15 czerwca 2020, 21:59
To bardzo ciekawe. Janiak pisze do biskupów odnośnie sytuacji na sesji KEP na której obecni są wszyscy czynni biskupi. Przecież gdyby oni wiedzieli że Janiak kłamie (a będąc na sesji KEP wiedzą jaka jest prawda) to jego list do nich byłby absurdalny (przyniósł by oczywisty efekt odwrotny). Jaką jest prawda? Czekam na wypowiedzi nie sekretarza etc ale poszczególnych biskupów, którzy byli wtedy na sali. Jeżeli Janiak kłamie to każdy z nich to powie (wszak czemu ukrywać prawdę). Jeżeli jednak nie usłyszymy żadnych wypowiedzi biskupów to będzie oznaczać wg mnie wymuszone milczenie ("dla dobra Kościoła" "dla sprawy" etc). Czekam na wypowiedzi obecnych biskupów, a dziennikarzy namawiam do pytania o to.
JL
Jerzy Liwski
16 czerwca 2020, 09:10
W dzisiejszym oświadczeniu prymas nie odnosi się do zarzutów odnośnie powstania fundacji sw Józefa. Dlaczego?
JL
Jerzy Liwski
15 czerwca 2020, 21:35
Bardzo dobrze, że upubliczniono ten list. Łatwo sprawdzić ile w nim prawdy. Jeżeli Janiak kłamie, to tylko gwóźdź do trumny, jeżeli pisze prawdę - będzie się działo. I dobrze. Co dla nas najważniejsze to to, że pierwszy raz widzę wyłom w "ciszy na górze". Wojna na górze jest lepsza niż kamienna cisza. To może przynieść oczyszczenie.
KP
~Karol Pe
15 czerwca 2020, 21:34
Sekretarz Komisji Episkopatu wypunktował kłamstwa biskupa Janiaka. Jaki biskup musi kłamać, by się bronić?
SM
Sylwester Mrozik
15 czerwca 2020, 21:20
No to mamy podzielony Episkopat. Żaden z biskupów odpowiedzialny za przenoszenie księży - pedofilów z parafii na parafię nie przyznał się do tego. Żaden z nich, ani jeden. Czy oni naprawdę myślą, że wszystko ucichnie ? Że Rydzyk im pomoże ? Albo obecna władza odwlekająca powołanie komisji ? ,,Komu wiele dano, od tego wiele wymagać się będzie". Gdy opustoszeją kościoły, odpowiedzą za to i to nie przed ziemskim sądem.
WM
~Waldemar Michorowski
15 czerwca 2020, 21:03
Tutaj i teraz potrzeba takich działań Watykanu, które zastosowano wobec Episkopatu chilijskiego. List ks. bpa Janiaka skandaliczny, gorszący dla wiernych i odbiegający od Ducha Ewangelii. Powtórzę to, co już powiedziałem wcześniej: innego końca polskiego KK (hierarchicznego i instytucjonalnego) nie będzie, jeżeli kwestie trudne (a pedofilia w Kościele taką jest) i wymagające odpowiedzialnych rozwiązań będą nieustająco zamiatane pod dywan.
J2
Jerzy 2
15 czerwca 2020, 21:03
Z tego wszystkiego robi się kabaret. Jedni hierarchowie atakują drugich, wkopują i publicznie kompromitują. To jest niebywałe. Albo bp Janiak kłamie i musi ponieść odpowiedzialność albo ponad połowa Episkopatu nie miała zamiaru wcale oczyszczać kościoła z przestępców ! Więc wszyscy głosujący przeciw powinni być usunięci z urzędu jak w Chile To jest niewiarygodne. To się nie mieści w głowie. Ja widzę, że to nie "wrogowie kościoła" najwięcej zła wyrządzają kościołowi tylko... A może po prostu to zupełnie kto inny jest wrogiem kościoła niż publicznie próbują nam wmówić hierarchowie ? Starają się jak mogą przyspieszyć drogę kościoła w przepaść.
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
15 czerwca 2020, 20:51
"Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak oraz Fundacja św. Józefa zostali powołani zdecydowaną większością głosów księży biskupów podczas zebrań plenarnych Episkopatu w 2019 roku – poinformował bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP." czyli kłamie nawet w liście, to jest taki upadek tego biskupa :(
AW
~ania waliszko
15 czerwca 2020, 20:22
Jeżeli to wszystko jest prawdą, to Prymas natychmiast powinien się podać do dymisji!!!
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
15 czerwca 2020, 20:53
Episkopat właśnie przekazał informację przez bp. Mizińskiego, Sekretarza Generalnego KEP, że było inaczej, ten list to kłamstwo.
PW
Piotr W
15 czerwca 2020, 21:14
Z ust b. Janiaka słyszymy jedynie zapewnienia o swojej niewinności, a nie odniesienia się do zarzutów. To nie wystarczy.
WG
W Gedymin
16 czerwca 2020, 09:59
Pani Aniu, zanim coś się napisze należy pomyśleć. Nawet jeśli doszło do sytuacji w rodzaju "należy powtórzyć głosowanie bo przegramy", to samo to nie uzasadnia dymisji prymasa. Chyba, że prymas byłby na miejscu i postępował jak pani Witek
PW
Piotr W
15 czerwca 2020, 20:16
Król jest nagi.
ML
~Marek Leszczyński
15 czerwca 2020, 19:59
Kościół w Polsce musi przejść swoją drogę krzyżową, inaczej nie będzie Odkupienia. Stopień zdeprawowania jest przygnębiający...I do tego ten sojusz z partią rządzącą, w Polsce mamy kalkę Portugalii Salazara.
MG
~Mariusz Godula
15 czerwca 2020, 19:31
Jeżeli biskup z taką etyką rodem z magla ma pod sobą diecezję - to czego oczekujecie? Stylu? Standardów, A może klasy? Atak na pierwszą świecką i bardzo kompetentną osobę w dodatku kobietę p. Martę Titaniec, która w Fundacji Św. Józefa ma mieć nadzór m in. nad poszkodowanymi przez księży pedofilów - jaką jest bez wątpienia potwierdzeniem trafności ocen posługi biskupa Janiaka. Nie może biedny zrozumieć jak można dać głos ofiarom i je postawić teraz w centrum. A nie "zaatakowanych" i "uderzonych" biskupów... Jak daleko można odejść od sensu swojej posługi?
AM
~Andrzej Mackiewicz
15 czerwca 2020, 20:10
To się (niestety) okaże ... . Wg mnie - znacznie dalej , ale dla krzywdzicieli może dobrze jakby to był ... "o jeden most za daleko"
MK
Maria Kielawa
15 czerwca 2020, 19:07
List Janiaka jest żenujący i obrzydliwy. Tonący brzytwy się chwyta... czy biskupi zatopią kościół...? Póki co, Janiak zagroził establishmentowi, a ten jak zwykle nabrał wody w usta. To fatalna i niebezpieczna pasywność...! Kościół to nie tylko biskupi /niewielki procent/. To także skrzywdzeni i zaszczuci, pozbawieni tożsamości i dobrego imienia... Czy nasz kościół ma dla nich miejsce, czy tylko dla swoich, skompromitowanych i bezdusznych ?
KS
Konrad Schneider
18 czerwca 2020, 13:49
Raczej: "tonacy brzydko sie chwyta" ;-)
JG
Janusz Gutkowski
15 czerwca 2020, 18:22
Niewiwle pisze biskup o ofiarach. O sobie, owszem. Nie ma tu miłości bliźniego, za to miłości własnej w nadmiarze....
AW
~ania waliszko
15 czerwca 2020, 20:21
przecież ma prawo się bronić, tym bardziej, że został fałszywie oskarżony!!!
PW
Piotr W
15 czerwca 2020, 20:44
Nie przedstawił ani jednego dowodu na swoją niewinność. W filmie mamy nagrania, w tej sytuacji słowa to trochę za mało na obronę.
IK
~In Kab
15 czerwca 2020, 22:57
A ty to wiesz? Czy przypuszczasz?
IK
~In Kab
15 czerwca 2020, 23:00
Każdy ma prawo bronić się , ale nikt nie ma prawa kłamać! Szczególnie dotyczy to biskupa
TL
Teresa L.
16 czerwca 2020, 00:17
Ma prawo się bronić, ale jak to robi? Czy fałszywie został oskarżony- nie wiemy.
JG
Janusz Gutkowski
15 czerwca 2020, 18:20
Niewiele w tym liście pisze biskup o ofiarach. Najwięcej pisze o sobie. Mało w tym miłości bliźniego, miłość własna w nadmiarze..
AM
~Andrzej Mackiewicz
15 czerwca 2020, 17:36
CZAS NA SZYBKĄ DYMISJĘ BISKUPA JANIAKA (i to bez "owijania w bawełnę")
RP
~Radek Parafialny
15 czerwca 2020, 17:10
Bp Polak nie może wyprzedzać i wymuszać decyzje i głosowania całego Episkopatu Polski, prowadząc za plecami intrygi z Sekielskimi.
MarzenaD Kowalska
MarzenaD Kowalska
15 czerwca 2020, 17:03
Czyli bp Janiak dalej niczego nie zrozumiał z tego, co zrobił, co jemu się zarzuca. Przykre, ze aż tak się zachowuje :(
AW
~ania waliszko
15 czerwca 2020, 20:24
wyrok wydały media, a nie sąd czy Stolica Apostolska
PW
Piotr W
15 czerwca 2020, 20:49
Piłka po jego stronie, niech przedstawi dowody niewinności, a nie odpowiada atakiem.
PK
~Paweł K
15 czerwca 2020, 16:56
Fatalna polszczyzna, styl i składnia. Autor używa zaimka „gdzie” zamiast „który, którego, w którym”. Bieg myśli w zdaniach chaotyczny. Nie pasuje to do listu biskupa, człowieka prawdopodobnie z tytułem naukowym w dziedzinie humanistycznej. Wstyd za sam język. O treści szkoda mówić.
WG
W Gedymin
15 czerwca 2020, 18:56
Nie należy narzekać. "Ukończył Technikum Przemysłu Drzewnego w Sobieszowie, uzyskując w 1971 świadectwo dojrzałości. Zanim wstąpił do seminarium duchownego, przez dwa lata studiował na Wydziale Technologii Drewna Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu."
TL
Teresa L.
16 czerwca 2020, 00:19
Chłopaki, no już, nie czepiajcie sie chłopa! Pan Jezus to był cieślą...
WM
~Waldemar Michorowski
15 czerwca 2020, 16:37
No, cóż: wydaje si, że innego końca instytucjonalnego KK w Polsce nie będzie. To dramat i zgorszenie, to do ks. bpa Janiaka - bo zgorszeniem jest postawa części hierarchów i duchownych, którym ani Ewangelia ani Dziesięcioro Przykazań, w prowadzeniu się i traktowaniu wiernych nie przeszkadzają.
MW
~Michał Wiśniewski
15 czerwca 2020, 16:35
Sekielscy wrogowie koscioła, kierowani niskimi pobudkami? Jakimi pobudkami kierował się w takim razie janiak, ukrywając pedofili? Paskudny typ.
KS
Konrad Schneider
15 czerwca 2020, 16:27
No, zaczyna sie dziac... Zyjemy w naprawde ciekawych czasach!

Skomentuj artykuł

Biskup Janiak nie odpuszcza i atakuje prymasa Wojciecha Polaka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.