Uczestnicy synodu do wiernych: Kościół potrzebuje słuchać wszystkich

Uczestnicy synodu do wiernych: Kościół potrzebuje słuchać wszystkich
Fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT
PAP / pk

"Kościół koniecznie potrzebuje słuchać wszystkich, począwszy od najuboższych. Chodzi o słuchanie tych, którzy nie mają prawa głosu w społeczeństwie lub którzy czują się wykluczeni, nawet z Kościoła" - napisali uczestnicy synodu w Watykanie w opublikowanym w środę liście do Ludu Bożego. Podkreślili, że modlili się za ofiary wojen i "morderczej przemocy" na świecie.

W liście ogłoszonym przez Watykan mowa jest o tym, że obecne zgromadzenie na temat synodalności w Kościele jest bezprecedensowe pod wieloma względami.

- Po raz pierwszy na zaproszenie papieża Franciszka, mężczyźni i kobiety zostali zaproszeni, na mocy ich chrztu, do zasiadania przy tym samym stole, aby wziąć udział nie tylko w dyskusjach, ale także w głosowaniach tego zgromadzenia synodu biskupów - przypomnieli uczestnicy obrad w liście.

"Nasze zgromadzenie - dodali - odbyło się w kontekście świata pogrążonego w kryzysie, którego rany i skandaliczne nierówności boleśnie zabrzmiały w naszych sercach i nadały naszym obradom szczególną powagę, tym bardziej, że niektórzy z nas przybyli z krajów, w których szaleje wojna".

DEON.PL POLECA

- Modliliśmy się za ofiary morderczej przemocy, nie zapominając o tych wszystkich, których nędza i korupcja rzuciły na niebezpieczne ścieżki migracji. Zadeklarowaliśmy naszą solidarność i zaangażowanie wraz z kobietami i mężczyznami, którzy wszędzie pracują jako twórcy sprawiedliwości i pokoju - głosi list do Ludu Bożego.

Zwrócono uwagę na to, że powołaniem Kościoła jest głoszenie Ewangelii nie poprzez skupianie się na sobie, ale poprzez "oddanie się na służbę nieskończonej miłości, którą Bóg kocha świat".

Następnie uczestnicy synodu wskazali, że Kościół koniecznie potrzebuje słuchać wszystkich, począwszy od najuboższych.

Jak wyjaśnili, "chodzi o słuchanie tych, którzy nie mają prawa głosu w społeczeństwie lub którzy czują się wykluczeni, nawet z Kościoła; słuchanie ludzi, którzy są ofiarami rasizmu we wszystkich jego formach, zwłaszcza w niektórych regionach, słuchanie rdzennej ludności, której kultura jest wyśmiewana".

- Przede wszystkim Kościół naszych czasów ma obowiązek wysłuchania, w duchu nawrócenia, tych, którzy padli ofiarą nadużyć popełnionych przez członków Kościoła, oraz podjęcia konkretnego i strukturalnego zobowiązania, aby zapewnić, że to się nie powtórzy - głosi list do wiernych.

Zwraca się w nim uwagę na potrzebę słuchania świeckich oraz rodzin - "ich trosk wychowawczych, chrześcijańskiego świadectwa, jakie dają w dzisiejszym świecie".

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
kard. Grzegorz Ryś

Odkryj żywy Kościół i zacznij go tworzyć 

Czy Kościół jest dla ciebie ważny? 
Czy czujesz się w nim jak w domu?
Czy wciąż jest dla ciebie wspólnotą żywą? 

Kardynał Grzegorz...

Skomentuj artykuł

Uczestnicy synodu do wiernych: Kościół potrzebuje słuchać wszystkich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.