"Uczyńmy Maryję Matką naszych serc"

"Uczyńmy Maryję Matką naszych serc"
(fot. Trismegistos / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons)
7 lat temu
KAI / slo

Uczyńmy Maryję Matką naszych serc! - apelował do wiernych kard. Zenon Grocholewski, prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. W niedzielę wieczorem przewodniczył on Mszy św. w sanktuarium Narodzenia Matki Bożej w podpoznańskich Tulcach, gdzie poświęcił także kapliczkę wzniesioną przy cudownym źródełku w miejscu domniemanych objawień Matki Bożej.

Podczas uroczystej Eucharystii w tuleckim sanktuarium, pochodzący z terenu archidiecezji poznańskiej kard. Grocholewski podkreślił, że niezliczone sanktuaria maryjne rozsiane na całym świecie, w których ludzie ufnie garną się do Matki Bożej, by powierzać Jej swoje sprawy, pokazują, jak bardzo Maryja postrzegana jest w Kościele jako Matka.

- Maryja jest Matką nas wszystkich pielgrzymujących do niebieskiej ojczyzny, Matką naszego życia duchowego. Jest Matką Kościoła, bowiem jest Matką Chrystusa. Rodząc Chrystusa w grocie betlejemskiej, w pewnym sensie zrodziła cały Kościół, którego Jej Syn jest Głową, a którego my wszyscy jesteśmy mistycznym ciałem - tłumaczył kardynał.

Wieloletni bliski współpracownik św. Jana Pawła II przyznał też, że "nasz ukochany papież, niezmordowany apostoł dzisiejszego świata, nie wydał żadnego ważnego dokumentu bez powierzenia go trosce Maryi, bo czyż może coś dziać się w Kościele bez udziału jego Matki?".

- Uczyńmy Maryję naprawdę Matką naszych parafii, naszych społeczności, naszych rodzin! Uczyńmy Maryję Matką naszych serc! A Ona, ta wspaniała Matka, pomoże nam, by zwyciężało w naszych sercach dobro i będzie nas prowadziła do Chrystusa - przekonywał kard. Grocholewski.

Po Mszy św. jej uczestnicy procesyjnie przeszli na skraj parku od trony ul. Średzkiej, ok. pół kilometra od sanktuarium, gdzie kard. Grocholewski poświęcił kapliczkę wzniesioną przy cudownym źródełku w miejscu domniemanych objawień Matki Bożej. W usytuowanej na drzewie sosnowej kapliczce umieszczona została również niewielkich rozmiarów kopia czczonej tu figury Tuleckiej Pani.

- Według ustnych przekazów znajduje się tu cudowne źródełko, przy którym objawiła się Matka Boża i kazała wybudować kościół na najwyższym miejscu w Tulcach - podkreślił ks. kan. Marian Libera, kustosz sanktuarium.

Zaznaczył też, że kiedy kopano w tym miejscu, by odszukać źródełko, znaleziono w ziemi stare kłody drewniane stanowiące niegdyś jego ocembrowanie.

- Świadectwem wiary w uzdrawiającą moc wody z tuleckiego źródełka jest zdarzenie dotyczące Teresy Labijak Rydzewa, która po Mszy św. odpustowej w 1953 lub 1954 r. poszła do źródełka i napiła się wody, choć nigdy nie piła zimnych napojów ze względu na codzienne ostre bóle żołądka. Po wypiciu wody twierdziła, że została uzdrowiona z sposób natychmiastowy i trwały - przypomina ksiądz kustosz odwołując się do spisanych przed laty świadectw.

Kard. Grocholewski poświęcił również umiejscowione przy sanktuarium "Ossarium", w którym złożono szczątki osób pochowanych w tuleckiej ziemi od XII do XIX w. Odkopano je podczas prac prowadzonych w tym roku przy renowacji muru okalającego świątynię parafialną.

Parafia pw. Narodzenia NMP w Tulcach pod Poznaniem istnieje już od XII w. Tutejszy kościół, pierwotnie drewniany, to jedna z najstarszych świątyń w archidiecezji poznańskiej. Szczególną intensyfikację kultu Maryi zapoczątkowało umieszczenie w kościele w 1500 r. ufundowanej przez arcybiskupa poznańskiego Uriela Górkę figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Ta późnogotycka rzeźba nieznanego autora już wtedy uważana była za cudowną.

2 września 1979 r. abp Jerzy Stroba, metropolita poznański, koronował ją koronami papieskimi. Stało się tak w wyniku długoletnich próśb i modlitw tysięcy pielgrzymów przybywających do tego świętego miejsca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Uczyńmy Maryję Matką naszych serc"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.